W dniu 5-go kwietnia 2008 odbyła się w Warszawie pierwsza społecznościwa konferencja Communities to Communities. Nie mogło zabrkanąć tam i mnie ;) więc oto jak zwykle moja któtka relacja i wrażenia z tego spotkania.

Konferencja odbywała się w siedzibie Microsoft-u, do której dojechałem wspólnymi siłąmi metra oraz autobusu warszawskiego. Pierwsze wrażenie dość dziwnie bo przed budynkiem odbywa się wielachny remont, więc dobrzę, że nie padało bo dotarłbym po kolana w błocie ;). Zaraz na wejściu stał Paweł Potasiński oraz Piotr Pysiak i witali ludzi kierując ich do odpowiedniego miejsca w zależności od tego na jaką sciężkę się zapisywało.

Jak zawsze typowe odhaczenie na liście i otrzymanie identyfikatora oraz torebki z gratisami różnymi. Ewidentnie widać było, że jest to torba reklamowa Redgate’a i dorzucana do środka była koszulka konferencyjna oraz długopis (notabene najbardziej śmierdzący jaki w życiu spotkałem – Kamil i Piotrek wiedzą o co chodzi ;) ). Później do gratisów dołączyła także gustowna “zośka” która można kopać lub miętosić :) . Odrazu pierwszy minus tych gratisów – NIE BYŁO NOTESU !!! Co jak co, ale to jest podstawa na konferencji aby otrzymać jakiś notesik do notatek, ale coż… tym razem zabrakło.

Przed godziną 9 zostaliśmy powoli zagonieni do sal konferencyjnych i około 9.05 zostaliśmy przywitani na konferencji. Parę ogłoszeń parafaialnych itp itd i można było zaczynać sesje właściwe.

Pierwsza sesja nosiła tytuł: “Test Driven Development (TDD) w praktyce” i była prowadzona przez Macieja Szczepańskiego oraz Pawła Leśnikowskiego. TDD jako metoda specyficzna metoda tworzenia aplikacji została dość interesująco pokazana na przykładzie aplikaci ASP.NET. Maciek i Paweł przedstawili trochę teorii oraz całkiem sporo praktycznych przykładów z wykorzystaniem ciekawych narzędzi do tego typu pracy i działania. Jak na pierwszą sesję dobrze zrealizowana i pobudzająca apetyt na słuchanie kolejnych :)

Druga sesja była prowadzona przez Martina Kulov’ova z Bułgarii i nosiłą tytuł: “Debugging and Crash Dump Analysis of ASP.NET Web Sites”. Bardzo ciekawa i głeboko techniczna prezentacja. Prezentacja demonstrowała jak można w różny sposób na różnie działających serwerach debugować swoje aplikacji ASP.NET. Martin trochę za mało tylko używał opcji zoom na projektorze i czasami niedokładnie z dalszych odległości było widać, ale merytorycznie prezentacja bardzo mi się podobała.

Następnie nastąpiłą przerwa zwana “Pizza time” ;) . I tu miłe zaskoczenie. Miałem obawy, że będzie po jednym kawałku na głowę i będziemy latać z kumplami do naprzeciwległego KFC żeby dojeść. Ale się myliłem… Pizzy były całe stosy i każdy mógł się najeść do syta (no i napić napojów gazowanych – typowe “zdrowe” jedzenie informatyków :P ), co zresztą było widać bo pizze ludzie jeszcze jedli na dwóch kolejnych przerwach,

a ja w między czasowie zrobiłem sobie obowiązkowe pamiątkowe zdjęcie przed wejściem :)

Po tych “ekscesach” przyszedł czas na kolejną prezentację prowadzoną tym razem przez Jarka Kowalskiego, który pracuje w centrali Microsoftu w Redmond. Tematem prezentacji było “Wprowadzenie do Entity Framework” czyli nowej technologii dostępu do danych. Jako, że pokrywa się to z moim tematem nadchodzącej pracy magisterskiej było bardzo intrygujące i nasuwające nowe pomysły na rozdziały w pracy ;) jednak szkoda tylko, że dobór tłą i koloru liter na prezentacji sprawiał iż prawie nic nie było widać. Dobrze, że chociaż z kwestiami praktycznymi było lepiej.

Po tej prezentacji przyszedl czas na “main event” tego wieczoru, a mianowicie prezentacje DIno Esposito z Włoch. Każdy kto choć trochę siedzi w ASP.NET gdzieś prędzej czy później natknął się na to nazwisko. Już sam początek i “show-mańskie” wejście Dina na sale (oczywiście z przymróżeniem oka, żeby ktoś nie pomyślał, że się wywyższa) zapowiadało interesujące (prawie) półtorej godziny. Tematem tej prezentacji było: “Understanding Goals and Features of the ASP.NET MVC Framework”. Jest to nowa technologia, nad którą pracuje Microsoft, która wykorzystuje wzorzec projektowy MVC do tworzenia stron internetowych. Jest to zupełnie inne podeście niż zwykły ASP.NET co Dino pokazywał moim zdaniem świetny teoretycznie jak i praktycznie sposób. Widać, że jest to osba nietuzinkowa bo zauważyłem, że była to jedyna sesja, na której panowała całkowita cisza i nikt nawet do nikogo nie zagadywał. A na potwierdzenie tego, że jest to nietypowa postać przedstawiam fragment losowania jaki Dino wymyslił w celu wygrania nagrody:

[youtube VZ7-WCZQgko nolink]

Nadszedł czas na ostatnią prezentację tego dnia pod tytułem: “.NET Developer Toolbox A.D. 2008″, a byłą ona prowadzona przez Marcina Celeja oraz Michała Brzozowskiego. Celem tej prezentacji było pokazanie przykładowej aplikacji jaka została specjalnie stworzona aby pokazać nowe możliwości .NET 3.5. Prowadzący byli bardzo fajni, ale sposób prezentaci średnio mi się podobał. Mianowicie odbywało się to na zasadzie, że Marcin pokazywał 1-2 slajdy, a następnie odpalał filmik z nagraniem działania aplikacji lub eelemntów jej tworzenia. No cóż… sposób dość nietypowy i moim zdaniem średnio pasujący na konferencje. Filmiki tego typu to ja mogę sobie w domu ściagać i oglądać, a jak jadę na konferencję to chcę widzeć działąnie na żywo, a nie odgrywanie tego z filmu. Rozuzmiem, że to było dla oszczędności czasu, ale nie podobał mi się ten element. Ale ogólnie aplikacja, którą zrobili w tak któtkim czasie robiła wrażenie :)

Nadszedł na końcowe podsuwowania oraz podziękowania. Na naszą aulę w tym cely przybyła także grupa SQL-a. Ogólnie konferencję oceniam wysoko, 9/10. Była solidnie przygotowana i zrealizowana. Prócz paru niedociągnieć, które jednak nie psuły ogólnego wrażenia z konferencji, było bardzo przyjemnie i pozytywnie. Z naszej Śląskiej Regionalnej Grupy Microsoft stawiliśmy się w około 10-12 osób, co jak na krótki staż grupy jest całkiem niezłym wynikiem. Na zdjęciu widać ucieszonego Damiana ;)
Teraz pozostaje tylko czekać na kolejne spotkanie.

Brak odpowiedzi do“C2C2008 – społeczności kraju łączcie się”

Trackbacks/Pingbacks

  1. Kamil Karczmarczyk » konferencja C2C 2008 - [...] Nie będę się tutaj rozpisywał w szczegółach i pisał o tym co już napisano, tym samym polecając lekturę obszernej …

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>