Debuggowanie aplikacji nie jest procesem łatwym ani szybkim. Visual Studio już od dawna przoduje w tej kwestii, ale nadal istnieje szerokie pole do popisu w tej dziedzinie, a przykładem tego jest tytułowy dodatek Debugger Canvas :)

Czym jest Debugger Canvas? Jest dodatkiem do Visual Studio Ultimate, który całkowicie zmienia sposób w jaki walczy się z błędami w kodzie. Postawienie breakpointa nie powoduje już zatrzymania się kodu w danym pliku i otwarcia go na nowej zakładce w VS, ale uruchomienie specjalnego obiektu canvas, na którym zostaje wyświetlony w “chmurce” kawałek kodu, który akurat jest debuggowany. Co ważne, ten popup to tak naprawdę pełnowartościowy edytor Visual Studio, dzięki czemu można wyświetlać locals, watch i inne elementy.

Ważna cechą nowego dodatku, jest pokazanie graficznie przepływu wykonywanego kodu. W związku z czym, jeśli przechodzimy przez kod używając klawisza F11 i dojdziemy do miejsca gdzie wywoływana jest inna metoda, w tej samej lub innej klasie, zostanie pokazana nowa “chmurka” z tą metodą itd. itd..

Kolejną interesującą funkcją jest możliwość wyrysowania zapisu IntelliTrace. Jeśli mamy jakis zapis wykonany właśnie za pomocą IntelliTrace, można przeciągnąć go na element canvas i zostanie on wyrysowany co ułatwi przejrzenie kodu. Na zakończenie, każdą sesję debuggowania można zapisać jako plik XPS i przesłać np koledze z zespołu, w celu uzyskania jakiejś porady lub wskazanie jak dojść do błędu.

Debugger Canvas od dziś dostępny jest na stronie DevLabs. Zapraszam wszystkich do pobrania i pobawienia się nowym dodatkiem :)

6 odpowiedzi do“Debugger Canvas – nowe spojrzenie na “odrobaczanie””

 1. Super. Szkoda, że mam wersję Premium :(

 2. Super. Dobrze, że mam wersję Ultimate :)

  Przetestuję to na pewno dzisiaj.

 3. Ciekawe rozwiązanie. Będę musiał się jemy przyjrzeć z bliska.

  Pozdrawiam,
  Paweł Łukasik

 4. Ciekawe bo proste :) cos co zawsze bylo tylko nie w takiej formie teraz może przynieść zupełnie inne spojrzenie na problem debuggowania :)

 5. Wygląda ciekawie, potestujemy…

 6. Widziałem już filmiki z tym rozwiązaniem wcześniej – w końcu wypuścili paczkę do pobrania i potestowania! Wygląda naprawde ciekawie.

  Warto dodać, że od dawna znany jest projekt code bubbles – docelowo był pisany dla javy (eclipse), ale MS kupiło gościa / technologię i tak o to, w naszym VS zagościł ten fajny ficzer:)

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>