Dzisiaj w naszym biurze odbył się pierwszy dzień krajowych finałów konkursu Imagine Cup. Pojawiło się 10 drużyn, które pokazywały swoje aplikacje, a nawet powiem całe systemy rozwiązań jakiegoś problemu. Musze przyznać, że poziom przygotowania wizualnego samych stanowisk bardzo mnie zaskoczył. A to telewizory plazmowe, a to naklejki, ulotki, słodycze, którymi niektóre drużyny przekupywały odwiedzających (dodam, że bardzo skutecznie ;) ). Niektóre drużyny nawet miały ujednolicone stroje i to nie na zasadzie, że wszyscy garnitur, ale począwszy od butów, poprzez spodnie i koszulki – wszystko jednakowe. Fajnie, widać , że zostało w to włożone dużo pracy i pomysłu!

No ale najważniejsze co było dnia dzisiejszego to aplikacje, które zademonstrowały drużyny. Ja swoich dwóch faworytów mam, ale póki co nie będę nic mówił bo jutro jest jeszcze drugi dzień finałów, dlatego powiem bardziej ogólnikowo. Poziom był zróżnicowany. Począwszy od aplikacji, które są bardzo dobrze i estetycznie wykonane wraz z dobrym pomysłem biznesowym na ich przyszłość do takich trochę słabszych. Mówię tutaj bardziej o pomyśle na przyszłość jak taką aplikację sprzedać na rynek, bo technicznie z tego co demonstrowały drużyny nie wynikały żadne braki. Technologie jakie wykorzystywały drużyny były przeróżne. Jedne korzystały z full stack Microsoftowego, inne trochę mniej ;), a w kwestii UI ewidentnie przodował Silverlight (w tym Windows Phone 7) i MVC, i to na dodatek w wersji 3, co pokazuje, że drużyny są technologicznie na czasie, i potrafią swoje projekty w krótkim czasie przystosować do nowych technologii.

Kilka uwag co do samych metod prezentowania swoich rozwiązań przez drużyny. Większość drużyn to robiła, ale niektóre niestety nie, czyli umożliwienie oglądającym “pobawienia się” aplikacją, lub przynajmniej zobaczenia jej na żywym urządzeniu, czy to telefonie, czy PC. Niestety samo opowiadanie i lecąca na monitorze animacja (a czasami nawet tego nie było) to trochę za mało. Taka forma jaką przyjął dzień dzisiejszy to świetna okazja aby wciągnąć oglądających w świat swojej aplikacji, oczarować go, a w rezultacie “kupić go” i zachęcić do oddania głosu :)
Druga kwestia to to, co faktycznie się pokazuje. Kilka drużyn niestety skupiło się za bardzo na mówieniu, a to jeszcze nie działa, a to coś, a to tamto. Gdy prezentuje się aplikację należy skupić się na tym co wiemy, że działa. Nie po to się ją prezentuje, żeby tłumaczyć się z tego czego nie udało się jeszcze skończyć. Najlepiej wymyślić sobie 2-3 ścieżki pokazywania funkcjonalności aplikacji, żeby móc pokazywać różne jej aspekty, ewentualnie mieszać to i być przygotowanym na improwizowanie ;)

Podsumowując, gratulacje dla wszystkich drużyn za włożoną bardzo ciężką pracę w przygotowanie rozwiązań i wiem, że drużyna, która będzie nas reprezentowała na finałach światowych na pewno zrobi to świetnie! Powodzenia!

3 odpowiedzi do“Imagine Cup 2011 – finały krajowe – dzień pierwszy”

  1. Ty tam za jurora robisz?

  2. Nie :) az tak dobrze nie ma. Ogladalem sobie to co druzyny zrobily

  3. :)
    Pozazdrościć – mnie się zawsze krajowe finały w kategorii SD strasznie podobały :)

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>