Jakiś czas temu Microsoft ogłośił, że jego LiveID będzie dostawcą OpenID i pozwoli na logowanie w portalach, które wykorzystują ten system. Jak powiedział tak zrobił. Niestety póki co jest to w fazie CTP (Community Technology Preview) więc droga przed tym daleka, ale przy odrobinie chęci można z tego korzystać, co opisuje w dalszej części tego tutoriala :)

Pierwszą rzeczą jaką należy zrobić jest wejście na stronę http://login.live-int.com/

Próbowałem wprowadzić tutaj dane swoje już istniejącego LiveID, ale niestety system ich nie przyjął, a wynika to najprawdopodobniej z tego, że usługa (co jest napisane później) stoi na klastrze testowym, więc może nie jest jeszcze powiązana z istniejącymi LiveID.
W związku z tym należy kliknąć opcję: Zapisz mnie, aby utworzyć konto.

Zostaniemy przeniesieni na stronę, która daje nam wybór, czy chcemy stworzyć LiveID (w rezultacie też i OpenID) dla istniejącego adresu email, czy też chcemy stworzyć nowy adres email.

Ja wybrałem opcję pierwszą, bo stwierdziłem, że przypiszę sobie do maila, który już jest moim LiveID.

Po wybraniu którejś z opcji pojawia nam się standardowy formularz, w którym należy wypełnić wszystkie wymagane dane i nacisnąć przycisk Kontynuuj.

Na kolejnym ekranie pojawia się dość widoczna informacja mówiąca o tym, o czym już wspominałem, czyli że usługa ta jest na klastrze testowym i jakie niesie to za sobą konsekwencje. Należy tu przepisać do okienka swój wcześniej podany email i zaakceptować warunki korzystania.

W tym momencie dostaniemy informacje o pomyślnej rejestracji, oraz na podany email dostaniemy wiadomość z linkiem potwierdzającym prawdziwość adresu.

Po kliknięciu guzika Kontynuuj zostaniemy przeniesieni na stronę do zarządzania naszym kontem.

Strona ta jest bardzo fajna ;) ale niestety niewiele możemy na niej zrobić i w tym momencie musimy w przeglądarce wpisać inny adres, a mianowicie https://login.live-int.com/beta/ManageOpenID.srf, co przeniesie nas na poniższa stronę i jeśli wcześniej się nie wylogowaliśmy będzie poproszeni o wprowadzenie swojego aliasu OpenID.

Należy teraz sobie wymyślić jakiś alias (nie będziemy musieli być zawsze pod nim widoczni, o czym napiszę poźniej) oraz kliknąć Dodaj.
Jeśli wymyślony przez nas alias nie był zajęty dostaniemy odpowiedni komunikat.

Teraz  po kliknięciu guzika Zakończ możemy przejśc na stronę, która używa systemu OpenID i korzystać z naszego nowego sposobu logowania. Ja posłużę się stroną DotNetShoutout, która jest swoistym odpowiednikiem serwisu Digg, ale jak można się domyśleć ukierunkowany na platformę .NET.
Na stronie wybieram opcję login i pojawia się w tym momencie okienko logowania, które umożliwia szereg sposobów na zalogowanie. Jako że chcę skorzystać z nowo założonego OpenID wybieram tą właśnie opcję.
Teraz ważna kwestia! Jeśli chcemy korzystać z Microsoftowego OpenID w miejscu loginu wprowadzamy taka nazwę: openid.live-INT.com i naciskamy przycisk Login.

W tym momencie zostaniemy przeniesieni na stronę logowania LiveID / OpenID, gdzie co oczywiste należy zalogować się adresem email oraz hasłem podanym wcześniej w formularzu.

Po nacisnięciu przycisku Zarejestruj pokaże się stroną, która da nam możliwość wyboru czy chcemy być widoczni po zalogowaniu pod naszym aliasem, który dodaliśmy wcześniej, czy też chcemy z jakiś powodów być widoczni pod Anonimowym Aliasem, który jest ciągiem cyfr i liter. Jest to prawdopodobnie jakaś suma kontrolna, ale co ważne ten ciąg jest niezmienny, co średnio wpływa na anonimowość ;)

Po wybraniu interesującej nas opcji zostaniemy przeniesieni z powrotem na stronę, na którą chcieliśmy się zalogować i będziemy widoczni tam z naszym OpenID.

Jak widać system ten już w fazie CTP działa całkiem sprawnie. Mam nadzieję, że będzie dalej rozwijany bo jeden uniwersalny login naprawdę uprości poruszanie się po bezkresach internetu :)

2 odpowiedzi do“Jak używać swojego LiveID w systemie OpenID?”

  1. more complicated. :)
    Np. dla profili które uznajemy za cenne wskazane jest posiadanie 2-3 tożsamości, od różnych dostawców.
    Ale niestety spora część aplikacji tego nie wspiera.
    A i w betę MSFT na nieprodukcyjnym klastrze nie mam ochoty inwestować.

  2. zgadza sie, ale pewnie jak wyjdzie z fazy CTP, Beta, RC, RTM czy czy co jeszcze sobie tam wsadza to pewnie dla wygody bedzie integracja z instniejacymi LiveID :)

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>