Ostatnio w ręce wpadły mi dwa dość ciekawe programy, które wymieniłem w tytule postu. Oba z nich ulatwiają mi coś innego, a oto co one robią.

Pierwszy z nich to Jing Project. Jest to darmowy program do robienia zrzutów ekranów oraz nagrywania sekwencji video z tego, co dzieje się na naszym komputerze. Taki program jest mi potrzebny, ponieważ często pomagam, na tyle na ile potrafię ;) , różnym osobom w kwestiach komputerowych. Niestety, nie wszystko da się zawsze wyjaśnić slowami i lepiej jest to pokazać. I tu z pomocą przychodzi darmowy Jing. Ma on dla mnie jedna zasadniczą przewagę nad produktami konkurencji: niebywale szybko tworzy plik wynikowy po nagraniu sekwencji video. Inne programy na tym samym komputerze robią to 2 do 3 razy dłużej. Plikiem wyjściowym Jing’a jest SWF, więc można go łatwo zamieścić na swojej stronie internetowej i każdy bez zbędnych kodeków będzie go mógł otworzyć w swojej przeglądarce internetowej. Twórcy programu także przychodzą z pomocą w tej kwestii, udostępniając 200MB przestrzeni dyskowej na własnych serwerach oraz jednogigowy miesięczny limit transferu danych ze swojego konta.
Program jest napisany w najnowszym .NET Framerowku 3.5. Niesie to za sobą niestety pewne wady. Program niestety uruchamia się chwilę. Nie jest to może jakoś bardzo długo, ale jednak te kilka sekund to trwa. Drugim minusem (bo ciężko to nazwać wadą, gdy program jest jeszcze w fazie beta) jest brak możliwości zmiany rozmiaru nagranej sekwencji video. Jest to o tyle uciążliwe, że nagrywając pelnoekranowy film u siebie, odbiorca może mieć inna rozdzielczość i nie widzieć całości filmu bez przewijania u siebie ekranu. Jednak po napisaniu mail z feedbackiem do twórców, odpisali oni, że pracują nad tą kwestią.
Program jest póki co bezplatny i mam nadzieję, że po przejściu z fazy beta do wersji finalnej taki też pozostanie.

Drugi program to Microsoftowy Live Writer. Jest to program związany z moim blogiem, gdyż przy jego pomocy można redagować teksty na swoja stronę nie korzystając z przeglądarki i bez potrzeby logowania się do panelu administracyjnego. Ktoś może zapytać, ale po co coś takiego, skoro i tak trzeba odpalić jakiś program, a co za różnica czy jest to przeglądarka, czy jakiś writer? Odpowiedź jest o tyle prosta, że pod przeglądarka Opera, z której korzystam, edytor tekstów WordPressa czasami sobie robi “jaja” i ciężko pisze się wtedy teksty. Live Writer dostarcza pełną funkcjonalność tworzenia/edycji wpisów na blogu. Począwszy od formatowania, poprzez ustawianie słów kluczowych, kończąc na publikowaniu z poziomu aplikacji wpisu na Stronie.
Program przy pierwszych uruchomieniu pyta się, czy użytkownik posiada już swój i, jeśli nie, to proponuje założenie takowego, a jeśli tak to podanie adresu, loginu oraz hasła. Następnie program łączy się ze stroną, sprawdza. pod jakim systemem działa blog, czyta szatę graficzną, prosi o potwierdzenie ustawień i od tego momentu można pisać swobodnie kolejne ciekawe teksty ;) Program umożliwia zapisywanie lokalnych wersji roboczych, więc można także pisać bez dostepu do internetu i publikować później już sformatowany i gotowy tekst. Program jest także darmowy, a także już w wersji finalnej.

Oba z tych programów użytkuje się bardzo dobrze i przyjemnie. Nie zauważyłem w żadnym z nich jakiś poważnych błedów, nie sprawiły ani razu żadnego kłopotu, więc zachęcam do ich ściągnięcia i przetestowania :)

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>