Ostanimi czasy wielu moich znajomych boryka się z problemem poprawnej konfiguracji routera firmy Linksys. Postanowiłem im w tym trochę pomóc pisząc ten tutorial. Myślę, że może się także przydać innym osobom, które bedą szukaly tegoty materiałów w Internecie. Poniższy przewodnik tworzę w oparciu o model WRT54GC, jednak menu konfiguracyjne wielu różnych linksysów nie różni się zbyt wiele, a jedynie dodatkowymi opjacmi jakie oferuje dany router. Poniższa konfiguracja przedstawia sposób wjaki należy skonfigurować router przy korzystaniu z dostawcy internetu poprzez kablówkę, np UPC. Jeśli posiadasz inny model Linksysa lub router innej firmy też możesz skorzystać z tego samouczka, odnajdź po prostu odpowiadające opcje w swoim menu konfiguracyjnym. Nie przedłużając więcej przejdźmy do sedna sprawy.

Na wstępnie jedna uwaga technicza. Aby ciągle nie powtarzać tego w tresći samego tutoriala, przed przejściem do następnego ekranu konfiguracyjnego proszę nacisnąc “Save Settings”.

Pierwszą rzeczą jaką należy zrobić jest oczywiście fizyczne podpięcie routera. Z tyłu urządzenia do gniazdka “Internet” wpinamy kabel łączący router z modemem kablowym, a do jednego z portów LAN podpinamy komputer. Następnie odpalamy dowolną przeglądarkę internetową i wpisujemy adres: http://192.168.1.1 . Po pojawieniu się okienka z prośbą logowania podajemy dane zawarte w instrukcji routera. Pojawia się pierwsza strona konfiguracyjna routera, czyli Setup -> Basic Setup:

Staring IP Adress – można zostawić wartość domyślną, ale sugeruję aby ustawić ją na 2 w celu kontynuacji numerowania adresów IP w naszej domowej sieci.
Client Lease Time – standardowa wartość 0 oznacza dzierżawę DHCP całodniową. Z doświadczenia wiem, że gdy często resetujemy komputer kart WiFi, szczególnie te na USB potrafią mieć problemy z odnowieniem adresu IP dlatego lepiej ustawić wartość na 1 minutę.
Time Zone – należy ustawić swoją strefę czasową, taką jaką mają inne komputery w naszej sieci. WAŻNE aby zwrócić uwagę, że jest kilka stref czasowych GMT +01.00 i należy wybrać tą, w której figuruje Warszawa.
Następnie klikamy guzik Assing Static DHCP:

W małej sieci domowej ten krok można pominąć, ale dla systematyczności i stałego adresowania komputerów w domu warto skonfigurować tą opcję.
Client Name – podajemy nazwę komputera. To nie jest nazwa naszego komputera w sieci a jedynie nazwa jaką wpisujemy do konfiguracji routera.
Assign this IP – tutaj podajemy jaki adres IP chcemy aby miał dany komputer. Zalecam kolejną numerację począwszy od 192.168.1.2.
To this MAC – należy wprowadzić adres fizyczny karty sieciowej, czy to jest karta przeowodwa czy bezprzewodowa. Adres ten można znaleźć na pudełku karty lub w systemie Windows kliknąć Start -> Uruchom -> Wpisać komendę: cmd -> Wydać polecenie: ipconfig /all. Na liście która się wyświetli należy odszukać Adres fizyczny interesującej nas karty sieciowej. Zamykamy okienko opcja Save Settings.
Przechodzimy do opcji Setup -> Advanced Routing:

Tutaj należy przełączyć opcję Operating Mode na Router, gdyż domyślnie jest ustawiona jako Gateway i nie będzie się wtedy router potrafił połączyć z Internetem.
W momencie pisania tego tutoriala dla UPC musiałabyć ustawiona opcja “Router”. Obecnie w UPC działa na opcji “Gateway”, ale dla innego dostawcy może być wymagana opcja “Router” więc sugeruję sprawdzenie obu jeśli na którejś nie działa.
Przechodzimy na zakładkę Wireless -> Basic Wireless Settings:

Mode – należy ustawić na Mixed aby do sieci mogły podłączyć się urządzenia różnych standardów.
Wireless Network Name (SSID) – należy wpisać nazwę swojej sieci. Nazwa ta może być dowolnie przez nas wymyśloną nazwą, jednak powinna ona być w miarę złożona i zawierać różnej wielkości litery i być może jakąś cyfrę. Taka nazwa utrudnia osobom niepowołnym dostęp do naszej sieci.
Wireless Channel – jeśli w pobliżu nie ma żadnej innej sieci bezprzewodowej możemy pozostawić wartość domyślną. Jeśli jednak jest to warto dowiedzieć się na jakim kanale ona działa i swoją sieć uruchomić na dwóch kanałach poniżej tej wartości lub dwóch kanałach powyżej tej wartości w celu uniknięcia zakłóceń.
Wireless SSID Brodcast – należy ustawić opcję Disabled. My znamy nazwę naszej sieci, a osoby trzecie nie, więc przy próbie połączenia się z naszą siecią bedą musiały ją podać. Jest to kolejny sposób na podwyższenie bezpieczeństwa naszej sieci.
Przechodzimy do sekcji Wireless -> Wireless security:

Security mode – tą wartość ustawiamy w zależności od tego jakie możliwości ma nasza karta WiFi. Najlepszy jednak będzię WPA2 Personal. Jeśli nasza karta go nie obsługuje należy wybrać WPA Personal.
Encryption – przy wyborze WPA2 Personal jest możliwe tylko szyfrowanie AES.
Passphrase – tutaj podajemy hasło dostępu do naszej sieci bezprzeowodwej. Musi ono się składać z minimum 8 znaków, inaczej router nie zatwierdzi zmian. Powinna się stosować oczywiście wszystkie zasady tworzenia silnych haseł, czyli nie powinno być to hasło słownikowe i proste to zgadnięcia.
Przecgodzimy do sekcji WIreless -> Wireless MAC Filter:

Access restriction – ustawiamy na Enabled i zaznaczamy opcję Permit.
Wireless Client List – podajemy tutaj MAC adresy wszystkich bezprzewodowych kart sieciowych jakie bedą korzystać z naszej sieci. Jest to trzeci i ostatni ważny krok w prawidłowym zabezpiczeniu naszej sieci:

 1. Sieć nie rozgłaszam swojej nazwy więc do połączenia się z nią wymagana jest znajomość tej nazwy.
 2. Jest ustawione silne szyfrowanie oraz skomplikowane hasło do naszej sieci.
 3. Gdyby te dwie rzeczy zawiodły dostępu do naszej sieci broni także lista dostępowa MAC adresów kart sieciowych.

Tak zabezpieczona sieć nie będzie łakomym kąskiem dla intruzów i nikt niepowołany nie będzie z niej korzystał.
Przechodzimy do sekcji Applications & Gaming -> Port Range Forwarding:

Ta sekcja jest ważna dla osób, które korzystają z jakiś programów typu P2P, grają w sieci lub chcą postawić u siebie na komputerze jakiś serwer (Web, FTP). Nie bedę rozpisywał się tutaj za bardzow  kolejne kroki konfiguracji tej sekcji. Polecam natomiast stronę Port Forward. Na stronie tej wybieramy z listy swój model routera, następnie aplikację, która chcemy skonfigurować i strona wyświetla przewodnik krok po kroku jak dokonac tego w tej sekcji.
Przechodzimy do sekcji Administratio -> Management:

Router Password – neleży zmienić domyślne hasło dostępu do routera. Należy stosować te same zasady co przy tworzeniu hasła do sieci i co ważne, hasło do routera nie powinno być takie samo jak to do dostępu do sieci.
Remote Management/Remote Upgrade – należy się upewnić, że te dwie opcje są ustawione na Disabled. Powinno się zmieniać to ustawienie tylko w sytuacji gdy będziemy pewni, że będziemy musieli konfigurować router zdalnie przez internet, a w takim przypadku o ile jest to możliwe, należy także ustawić adres IP z jakiego tylko może być router zdalnie zarządzany.
Backup Settings – na koniec klikamy ten guzik i zapisujemy plik z ustawieniami routera gdzieś na dysku, aby w razie potrzeby zresetowania routera do ustawień fabrycznych móc przywrócić konfigurację routera w szybki sposób.

Gratuluje, właśnie skończyłeś konfigurować swój router. Teraz możesz już bezpiecznie korzystać z sieci bezprzewodowej jak i przewodowej w swoim domu.

267 odpowiedzi do“Linksys tutorial – konfiguracja routera”

 1. Pomocy! Po ustawieniu “Access restriction – ustawiamy na Enabled i zaznaczamy opcję Permit” internet mi się wysypał i nie umiem się do niego dostać;/

 2. A nie mozna wylaczyc tej opcji? :)

 3. Tak, warto odpalic program InSSIDer i zobaczyc na jakich kanalach operuja inne sieci i przestawic swoja na jakis wolny

 4. “Pierwszą rzeczą jaką należy zrobić jest oczywiście fizyczne podpięcie routera. (…) Następnie odpalamy dowolną przeglądarkę internetową i wpisujemy adres: http://192.168.1.1 . Po pojawieniu się okienka z prośbą logowania podajemy dane zawarte w instrukcji routera”

  Pytanie: a co kiedy po podłączeniu routera w celu skonfigurowania go przestaje działać net? Można to jakoś obejść czy muszę się kontaktować z administratorem sieci?

 5. Witam serdecznie !
  Mam wielki problem, wszystko robie krok po kroku i idzie pięknie ale kiedy wpisuje MAC dla poszczegolnych kart, ktore mialyby korzystac wszystko mi się wywala, postanowilam wiec pominac ten punkt i kolejny raz krok po kroku doszlam do konca i niby jest polaczenie, widze siec haslo pasuje pokazuje, że połączono i sila znakomita, jednak żadna strona internetowa mi się nie odpala, niby cos probuje ladowac, ale bezskutecznie. Co prawda nie mam pojecia na jakim kanale odbieraja tu inni i ustawilam przypadkowy, moze jest to jednak bardzo wazne ?
  Mój router:WRT54GC
  Z góry baardzo dziękuje za pomoc : )

 6. Zrobilem wszystko krok po kroku jak tu opisane wszystko ok poza tym ze net co chwile mi sie rozlacza i laczy na nowo. W czym problem jak temu zapobiec ?? Dodatkowo sprawdzilem poprzez program Xirrus Wi-Fi Inspector czy nie ma zaklocen, jest tylko jedna osoba na kanale 11 a ja jestem na 1, Internet chodzi szybko ale sie rozlacza :/ Help!

 7. Jaki po tych ustawieniach będzie adres routera bo na ten już nie mogę się zalogowac http://192.168.1.1 a poprzednio moglem ten tez nie działa http://192.168.1.2/.Prosze o pomoc.

 8. Jelsi nie było ruszane nic z IP routera to powinno dzialac. Może 192.168.1.100 albo 192.168.100.1

 9. Witam,

  Mam laptopa z Windowsem 8, zakupiłem router Linksys WRT54GL-EU, odpaliłem płytkę, wszystko zainstalowało się bez problemu, z internetem też nie było problemów. W momencie kiedy ustawiłem hasło, zaczęło mi przerywać połączenie, łączę się ponownie i znowu zrywa połączenie, co mam zrobić? Proszę o pomoc!

 10. Witam a ja mam problem z ustawieniem linksys model wag54g z t-mobile może ktoś pomoże ????

 11. Konfiguruję wg tutorialu i wszystko działa przez… parę minut do godziny, potem znów pada, przywrócenie domyślnych pomaga, ponowne wgranie konfiguracji parę minut i znów pada… Router zepsuty?

 12. U mnie zamiast poprzedniego panelu Linksys otwiera się panel logowania UPC. Można go otworzyć hasłem fabrycznym: admin admin. Niestety nie wiem gdzie wprowadzić numer MAC aby zabezpieczyć sieć. Nie ma też dawnych ustawień. Czy to UPC namieszało cichaczem ?

 13. Hej,

  A co w przypadku , gdy było ruszane IP routera?
  Adresy 192.168.1.100, 192.168.1.1 oraz 192.168.100.1
  u mnie nie działają.

  Moja sytuacja jest następująca: mam kompa z systemem op. Windows2000 (tak, w połowie roku 2014 ja nadal używam W2000 :) ). Więc do konfiguracji routera (Linksys E900) wykorzystałam laptopa znajomych. Przy instalacji ustawiłam MAC mojego komputera, tak samo z IP i całą resztą: ustawiłam tak jak w moim kompie.

  Sieć istnieje, niestety nie ma połączenia z Internetem.

  Czy mogę coś na to poradzić ? (poza kupnem nowego routera bądź systemu op.?)

  Dzięki z góry za odpowiedź
  Tośka

 14. Czy mogę podłączyć do routera przez LAN drukarkę, tak bym mogła drukować z laptopa połączonego z routerem przez wifi.
  Mój router: LINKSYS WRV200
  Z góry dziękuje za pomoc : )

 15. Witam
  A jak skonfigurować x3000 jako Access Point wykorzystując połączenie po kablu. Pozdrawiam

 16. Router linksys WRT54GC nie chce się zrestartować. Chciałem przywrócic ustawienia fabryczne do routera, gdyż zapomniałem danych do wejścia do ustawień. Niestety po naciśnięciu i przytrzymaniu przycisku reset(do 1 min) nie stało się kompletnie nic. Lampa kontrolna Power zamieniła się na kolor pomarańczowy i jedynym rozwiązaniem, żeby przywrócić router do funkcjonowania to odłączenie i włączenie zasilania, co nie rozwiązało mojego problemu.

Trackbacks/Pingbacks

 1. [4g] Brak łączności wifi LINKSYS - [...] Zrestartuj router i komputer. Jeżeli to już nie pomoże to …

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>