Ostanimi czasy wielu moich znajomych boryka się z problemem poprawnej konfiguracji routera firmy Linksys. Postanowiłem im w tym trochę pomóc pisząc ten tutorial. Myślę, że może się także przydać innym osobom, które bedą szukaly tegoty materiałów w Internecie. Poniższy przewodnik tworzę w oparciu o model WRT54GC, jednak menu konfiguracyjne wielu różnych linksysów nie różni się zbyt wiele, a jedynie dodatkowymi opjacmi jakie oferuje dany router. Poniższa konfiguracja przedstawia sposób wjaki należy skonfigurować router przy korzystaniu z dostawcy internetu poprzez kablówkę, np UPC. Jeśli posiadasz inny model Linksysa lub router innej firmy też możesz skorzystać z tego samouczka, odnajdź po prostu odpowiadające opcje w swoim menu konfiguracyjnym. Nie przedłużając więcej przejdźmy do sedna sprawy.

Na wstępnie jedna uwaga technicza. Aby ciągle nie powtarzać tego w tresći samego tutoriala, przed przejściem do następnego ekranu konfiguracyjnego proszę nacisnąc “Save Settings”.

Pierwszą rzeczą jaką należy zrobić jest oczywiście fizyczne podpięcie routera. Z tyłu urządzenia do gniazdka “Internet” wpinamy kabel łączący router z modemem kablowym, a do jednego z portów LAN podpinamy komputer. Następnie odpalamy dowolną przeglądarkę internetową i wpisujemy adres: http://192.168.1.1 . Po pojawieniu się okienka z prośbą logowania podajemy dane zawarte w instrukcji routera. Pojawia się pierwsza strona konfiguracyjna routera, czyli Setup -> Basic Setup:

Staring IP Adress – można zostawić wartość domyślną, ale sugeruję aby ustawić ją na 2 w celu kontynuacji numerowania adresów IP w naszej domowej sieci.
Client Lease Time – standardowa wartość 0 oznacza dzierżawę DHCP całodniową. Z doświadczenia wiem, że gdy często resetujemy komputer kart WiFi, szczególnie te na USB potrafią mieć problemy z odnowieniem adresu IP dlatego lepiej ustawić wartość na 1 minutę.
Time Zone – należy ustawić swoją strefę czasową, taką jaką mają inne komputery w naszej sieci. WAŻNE aby zwrócić uwagę, że jest kilka stref czasowych GMT +01.00 i należy wybrać tą, w której figuruje Warszawa.
Następnie klikamy guzik Assing Static DHCP:

W małej sieci domowej ten krok można pominąć, ale dla systematyczności i stałego adresowania komputerów w domu warto skonfigurować tą opcję.
Client Name – podajemy nazwę komputera. To nie jest nazwa naszego komputera w sieci a jedynie nazwa jaką wpisujemy do konfiguracji routera.
Assign this IP – tutaj podajemy jaki adres IP chcemy aby miał dany komputer. Zalecam kolejną numerację począwszy od 192.168.1.2.
To this MAC – należy wprowadzić adres fizyczny karty sieciowej, czy to jest karta przeowodwa czy bezprzewodowa. Adres ten można znaleźć na pudełku karty lub w systemie Windows kliknąć Start -> Uruchom -> Wpisać komendę: cmd -> Wydać polecenie: ipconfig /all. Na liście która się wyświetli należy odszukać Adres fizyczny interesującej nas karty sieciowej. Zamykamy okienko opcja Save Settings.
Przechodzimy do opcji Setup -> Advanced Routing:

Tutaj należy przełączyć opcję Operating Mode na Router, gdyż domyślnie jest ustawiona jako Gateway i nie będzie się wtedy router potrafił połączyć z Internetem.
W momencie pisania tego tutoriala dla UPC musiałabyć ustawiona opcja “Router”. Obecnie w UPC działa na opcji “Gateway”, ale dla innego dostawcy może być wymagana opcja “Router” więc sugeruję sprawdzenie obu jeśli na którejś nie działa.
Przechodzimy na zakładkę Wireless -> Basic Wireless Settings:

Mode – należy ustawić na Mixed aby do sieci mogły podłączyć się urządzenia różnych standardów.
Wireless Network Name (SSID) – należy wpisać nazwę swojej sieci. Nazwa ta może być dowolnie przez nas wymyśloną nazwą, jednak powinna ona być w miarę złożona i zawierać różnej wielkości litery i być może jakąś cyfrę. Taka nazwa utrudnia osobom niepowołnym dostęp do naszej sieci.
Wireless Channel – jeśli w pobliżu nie ma żadnej innej sieci bezprzewodowej możemy pozostawić wartość domyślną. Jeśli jednak jest to warto dowiedzieć się na jakim kanale ona działa i swoją sieć uruchomić na dwóch kanałach poniżej tej wartości lub dwóch kanałach powyżej tej wartości w celu uniknięcia zakłóceń.
Wireless SSID Brodcast – należy ustawić opcję Disabled. My znamy nazwę naszej sieci, a osoby trzecie nie, więc przy próbie połączenia się z naszą siecią bedą musiały ją podać. Jest to kolejny sposób na podwyższenie bezpieczeństwa naszej sieci.
Przechodzimy do sekcji Wireless -> Wireless security:

Security mode – tą wartość ustawiamy w zależności od tego jakie możliwości ma nasza karta WiFi. Najlepszy jednak będzię WPA2 Personal. Jeśli nasza karta go nie obsługuje należy wybrać WPA Personal.
Encryption – przy wyborze WPA2 Personal jest możliwe tylko szyfrowanie AES.
Passphrase – tutaj podajemy hasło dostępu do naszej sieci bezprzeowodwej. Musi ono się składać z minimum 8 znaków, inaczej router nie zatwierdzi zmian. Powinna się stosować oczywiście wszystkie zasady tworzenia silnych haseł, czyli nie powinno być to hasło słownikowe i proste to zgadnięcia.
Przecgodzimy do sekcji WIreless -> Wireless MAC Filter:

Access restriction – ustawiamy na Enabled i zaznaczamy opcję Permit.
Wireless Client List – podajemy tutaj MAC adresy wszystkich bezprzewodowych kart sieciowych jakie bedą korzystać z naszej sieci. Jest to trzeci i ostatni ważny krok w prawidłowym zabezpiczeniu naszej sieci:

 1. Sieć nie rozgłaszam swojej nazwy więc do połączenia się z nią wymagana jest znajomość tej nazwy.
 2. Jest ustawione silne szyfrowanie oraz skomplikowane hasło do naszej sieci.
 3. Gdyby te dwie rzeczy zawiodły dostępu do naszej sieci broni także lista dostępowa MAC adresów kart sieciowych.

Tak zabezpieczona sieć nie będzie łakomym kąskiem dla intruzów i nikt niepowołany nie będzie z niej korzystał.
Przechodzimy do sekcji Applications & Gaming -> Port Range Forwarding:

Ta sekcja jest ważna dla osób, które korzystają z jakiś programów typu P2P, grają w sieci lub chcą postawić u siebie na komputerze jakiś serwer (Web, FTP). Nie bedę rozpisywał się tutaj za bardzow  kolejne kroki konfiguracji tej sekcji. Polecam natomiast stronę Port Forward. Na stronie tej wybieramy z listy swój model routera, następnie aplikację, która chcemy skonfigurować i strona wyświetla przewodnik krok po kroku jak dokonac tego w tej sekcji.
Przechodzimy do sekcji Administratio -> Management:

Router Password – neleży zmienić domyślne hasło dostępu do routera. Należy stosować te same zasady co przy tworzeniu hasła do sieci i co ważne, hasło do routera nie powinno być takie samo jak to do dostępu do sieci.
Remote Management/Remote Upgrade – należy się upewnić, że te dwie opcje są ustawione na Disabled. Powinno się zmieniać to ustawienie tylko w sytuacji gdy będziemy pewni, że będziemy musieli konfigurować router zdalnie przez internet, a w takim przypadku o ile jest to możliwe, należy także ustawić adres IP z jakiego tylko może być router zdalnie zarządzany.
Backup Settings – na koniec klikamy ten guzik i zapisujemy plik z ustawieniami routera gdzieś na dysku, aby w razie potrzeby zresetowania routera do ustawień fabrycznych móc przywrócić konfigurację routera w szybki sposób.

Gratuluje, właśnie skończyłeś konfigurować swój router. Teraz możesz już bezpiecznie korzystać z sieci bezprzewodowej jak i przewodowej w swoim domu.

267 odpowiedzi do“Linksys tutorial – konfiguracja routera”

 1. Sprobuj wejsc na Applications & Gaming -> DMZ, zaznacz Enabled i wpisz IP lokalnego swojego komputera, z ktorego wchodzisz na strone. Jak zadziala to bedziemy myslec dalej.

 2. Niestety, problem w dalszym ciągu jest :(
  Może Pan polecić jakiś dobry firmware do tego linksysa?
  Mam Firmware Version: 3.1.27.ETSI, ale router często się wiesza no i ta”dziwna przypadłość”…
  Pozdrawiam

 3. Witam ! ja mam pytanie aktualnie o linksysa wszystko jest ok internet dziala elegancko po kablu ustawilem niby zgdonie wi-fi pokazuje ze udalo sie pomyslnie kiedy jednak odlaczam kabel internet ginie i pokazuje sie ze dostepnosc netu jest doskonala lecz siec jest niezydentyfikowana i tyle o co biega moglbym prosic o pomoc ?

 4. Jaki Linksys? Jaki Windows?

 5. Ja uzywam tylko firmwareow dostepnych na stronie Linksysa

 6. Hm… ja niestety nie potrafie wyszukac na ich stronie dostepnego softu do mojego WRTP54G końcówka tego nr VR więc pewnie wersja 1.0

 7. linksys wrt120n a system windows vista 32-bit nie mam pojecia o co biega ?

 8. Masz wszystkie aktualizacje do Visty?

 9. mam ?

 10. Przepraszam z góry jeśli to już było ale mimo kilku znalezionych postów nie mogę osiągnąć sukcesu.

  A mianowicie jak w tym dokładnie routerze czyli WRT120N ustawić by Typ NAT był 2 a nie 3. Gdzie to dokładnie i jak ustawić.

  Potrzebne mi jest to do łączenie się z znajomymi w grach na Playstation3

  Bardzo proszę o pomoc

 11. Witam. Mam najnowszego PES’a 2012 i niestety nie mogę grać online ze znajomymi…
  Po włączeniu trybu Online jest sprawdzanie łącza a następnie komunikat ze mogę grać tylko Rankingowy mecz 1×1.
  By móc grać ze znajomym naciskam opcje match lobby i wtedy wyskakuje mi taki komunikat:
  http://imageshack.us/photo/my-images/198/311220111366.jpg/
  Z treści komunikatu wnioskuje że mam zablokowane jakieś porty na routerze.
  Posiadam router linksys wrt120n ale niestety za bardzo się nie znam i nie wiem jak należy go skonfigurować:/
  Czy byłby ktoś w stanie mi pomóc ale tak kroku?
  Z góry dziękuję i pozdrawiam

 12. witam

  mam problem , ktorego nie moge rozwiazac przeszukujac siec , wiec moze uda sie go Panu rozwiazac.

  Chcialbym wprowadzic nadac login i haslo dostepu do sieci wi-fi dla poszczegolnych komputerow. lub w inny sposob umozliwc korzystania z sieci wylacznie w okreslonych godzinach.

  krotko mowiac, chcialbym fizycznie ograniczyc dostep do sieci dla dziecka w okreslonych godzinach.

  pozdrawiam

  jacek

 13. Witam Pana !

  Mam problem od ok. miesiąca mój internet od vectry szaleje. Co to znaczy? A znaczy to ,że raz mam prędkość 4 Mb/s a raz 0,8 Mb/s (powinienem mieć 8 Mb/s). Komputer podłączony jest przez internet bez przewodowy (gdy podłączam przez kabel wszystko śmiga) myślę ,że nie jest to wina zakłóceń gdyż od routera dzieli mnie tylko ściana. Zrobiłem wszystko jak Pan kazał ale prędkość taka sam mój router to WRT-160N. A system to Win Xp.
  Proszę o pomoc !!!

 14. Witam,proszę o pomoc.Mam wszystko z
  skonfigurowane ,ale często się zawiesza.Domyślam się,że to jest przez mdem: TP ZTE neostrada.Proszę o pomoc gdyż nie mogę korzystać z rOutera.
  Pozdrawiam

 15. Witam serdecznie, posiadam linksys WRT110 i na jednym komputerze system windows7 i problem – bardzo dlugo szuka sieci a jak juz znajdzie to ma ograniczony dostęp Czy są gdzies dostępne sterowniki?

 16. To zalezy od routera. Na pewno nie da sie tego zrobic za pomoca WRT54GC. Mozna uzyc kontroli rodzicielskiej wbudowanej w Windows, ale to moze nie byc dla Ciebie rozwiazanie.

 17. XP nie radzi sobie zawsze dobrze z sieciami. Proponuje aktualizacje sterownikow do karty WiFi w komputerze. A po drugie trzeba by zobaczyc za pomoca np programu inSSIDer jakie sieci nadaja w okolicy i na jakich kanalach bo to moze powodowac zaklocenia. Wtedy trzeba zmienic kanal Twojej sieci w ustawieniach routerach.

 18. To trzeb zadzwonic na infolinie TP i tak przedstawic im sprawe jesli zawiesza sie ich modem :)

 19. Do karty sieciowej jesli Windows Update ich nie pobral to trzeba poszukac na stronie producenta.

 20. A ja niestety mam troszke inny problem.Mianowicie jesli gram w counter strike source ca jakies 8 moze 10min am duzy skok pingu tak przez 5s i nie wiem czym to jest spowodowane??
  Dodam ze nie ma to znaczenia czy gram przez wifi czy na kablu.
  Odlacze router i wszystko jest ok…Robie rozne juz tutaj konfiguracje i nic na razie nie pomaga
  Router WRT1200N

 21. Moze jakies syf na komputerze?

 22. Dziękuję bardzo za pomoc! Przede wszystkim olśniły mnie printscreeny, ale generalnie cały artykuł jest napisany dla kogoś, kto nigdy tego nie robił – za co serdecznie dziękuję. Po trzech godzinach nerw, stresu i prawie wyrzucenia komputera przez okno – dzięki Panu – udało mi się ustalić zapomniane hasło :) Życzę wszystkiego dobrego i dziękuję po raz trzeci :D
  Z pozdrowieniami – Marta.

 23. Super – ciesze sie, ze moglem pomoc! :)

 24. Witam, mam kłopot z routerem, zawsze gdy odłącze router Linsysa od pradu trace sygnal z interenetem… sygnał od operatora dochodzi natomiast dioda “interenet” swieci sie na czerwono… czy podana wyzej konfiguracja pomoze w tym problemie??

 25. Moze, ale nie musi :)

 26. Witam mam taki problem z moim routerem Linksys WRT54G..
  Kolega posiada internet w Toyanet jestem podlaczony do jego routera Asus RT-G32 bezposrednio do komputera net smiga bardzo dobrze.Kupilem sobie router Linksys WRT54G zeby miec w lapku internet bez kabla, gdy podpinam kabel internetowy do linksysa z niego do komputera to raz mam sygnal a raz nie.. nie mowie juz o wifi bo tu on widnieje na liscie sieci ale nie chce sie polaczyc prosze o pomoc bo juz nie mam sily do tego sory za bledy pozdrawiam

 27. Czasami tak bywa, ze router kupiony w sklepie jest podpsuty. Warto sprobowac wymienic.

 28. Witam Panie Tomaszu mam pewien problem z moim wrt120n.Internet w nim pada co jakis nieokreślony czas.A gdy przełącze na goły kabel to wszystko jest okej.Dodam, że gdy mi internet padnie ( w routerze) wystarczy go na nowo zrestartowac do ustawień fabrycznych i internet znowu jest. Tylko ze wraca on na naprawde nieokreślony czas czasami są to 2 dni czasami 3h…Mam wgrany firmware 1.07.

 29. Ja bym zobaczyl czy na stronie linksysa nie ma nowszego firmware. Jesli nie to bym reklamowal router.

 30. No właśnie w tym problem , że to jest najnowszy firmware. A jeśli chodzi o gwarancję to już się skończyła bo 2/3 lata minęły. Ale co dziwne wszystkie diody się świecą + nawet jak internet pada ( to mogę pingować router..)

 31. To moze sprobuj pozyczyc taki sam (najlepiej) router i zobacz czy bedzie dzialo sie to samo

 32. Witam

  Potrzebuję doradzenia w kierunku podzielenia prędkości na dany komputer ponieważ jak dwóch braci plus do tego siostra zaczną jakieś filmy albo muzykę ściągać to praktycznie internet mi nie działa. Chodzi mi o podział prędkości na dany komputer jak to zrobić w linksys WRT54GL.

  Czekam na pomocną informację

 33. Tego standardowym firmwarem sie nie da zrobic. Trzeba by pewnie zainstalowac niestandardowego Tomato (http://www.polarcloud.com/tomato)

 34. witam serdecznie mam taki problem kupilem wczoraj od znajomego link sysa wap54gx i nie wiem jak podlaczyc przez niego neta na stacjoinarnym kompie wtyczke z internetu wpinam do routera i wiecej wejsc tam nie ma na laptopie wykrywa router ale nie ma dostepu do ineternetu

 35. Bo to jest Access Point a nie router i nie moze byc podlaczony bezposrednio do internetu.

 36. Witam

  Mam problem a dokladniej gdy podlaczam router fizycznie tak jak jest napisane na poczatku w instrukcji nie moge sie polaczyc tym adresem routera (http://192.168.1.1/) do interfejsu mojego routera. Moj router to Linksys E1000. Nie wiem moze trzeba go podlaczyc inaczej?

 37. Pierwsza rzecz to czy podlaczyles sie do ktoregos z gniazd 1-4?
  Jesli tak to adresy moga byc rozne:
  192.168.1.1
  192.168.0.1
  192.168.100.1
  Jesli zaden nie dziala to wtedy warto wcisnac przycisk reset na routerze i sprobowac ponownie.

 38. odnosnie tego acces pointa to czy moge go jakos inaczej wykorzystac do neta np czy cos musze dokupic zeby mi to dzialalo.

 39. No musisz miec jakis router, ktory da Ci dostep do Internetu, a pozniej tego AP podpinasz do niego i on np zasieg WiFi jest w stanie poszerzyc.

 40. proszę o pomoc mam WRT54GC i nie działa mi ustawienie statycznych adresów dhcp po prostu nadal przypisuje adresy z puli ogólnej

 41. Tzn z jakiej?

 42. W zakładce Access Restrictions routera WRT120N jak chcę określić godziny nie można zdefiniować do północy. Maksymalnie dopuszcza 11:55 PM i mam wtedy 5 minutową przerwę w blokadzie. Jak zdefiniuję godzinę do 12:00 AM to pisze, że błędna godzina. Można to jakoś rozwiązać ?

 43. A ustawienie od 12AM do 12AM nie skutkuje?

 44. W tym problem, że blokada ma być od 00:00 do 16:00 i od 17:30 do 00:00. Przez 1,5 godziny ma być dostęp.

 45. Witam Panie Tomaszu, dziękuję za opublikowaniu tego tutoriala, mam dość nietypowy problem z którym nie potrafię sobie poradzić. Posiadam model WRT110. Kiedy pracuje podłaczony kablem do routera stacjonarny PC – z połączeniem internetowym jest OK. Kiedy pracuje kablowo PC + bezprzewodowo 1 do 2 smartfonów (na symbianie s60 Nokii) – jest wciąż OK. Kiedy uruchamiam Laptopa z win7, w chwili podłączania się bezprzewodowo do routera po kolei “wywalają” się z internetu 2 smartfony wraz z przewodowym PC. Router dopiero dopuści do internetu urządzenia po 10 min, znacznie szybciej to nastąpi jak wyłączę 2 smartfony lub Laptopa – mam nieodparte wrażenie że smartfon wraz z laptopem w jakiś sposób doprowadzają do konfliktu, ponieważ układ smartfon + PC – działa, oraz układ laptop + PC działa, za to smartfon + laptop nie działa stabilnie oraz smartfon + laptop + PC również nie działa stabilnie, tylko raz na 10 prób udaje się podłączyć wszystkie urządzenia i to pod dłuższym czasie. Zaznaczę że w żadnym innym routerze nie występuje ten problem (często służbowo biorę ze sobą laptopa wraz ze służbowym smartfonem i oba łączą się z internetem bez konfliktu przez inne routery). Proszę o jakąś podpowiedź i z góry dziękuję!

 46. Czy zastosowanie softu Tomato do routera WRT120N jest możliwe? Albo może jest inny sposób/program aby ograniczyć przepustowość łącza na komputerach w sieci opartej na tym routerze?

 47. Dziekuję za pomoc :)

 48. Kilka razy dziennie wywala mnie z internetu.
  Zasięg mam max.
  Coś gdzieś słyszałem , że mogą mi się jakieś kanały zapychać ?
  Ktoś mi podpowiada o portach których nie moge znaleźć ?
  Po podłączeniu kabelkiem zawsze jest OK.
  Nie wiem za co się chwytać ?
  pozdro

Trackbacks/Pingbacks

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>