W miniony tydzień w Las Vegas odbywała się konferencja MIX. Jest to konferencja organizowana przez Microsoft, ale konferencja specyficzna. W przeciwieństwie do innych konferencji tej firmy, na tej miejsce swoje znajdują inne firmy, a co nierzadko są to firmy, które na co dzień są bezpośrednimi konkurentami Microsoftu. Konferencja ta jest też o tyle specyficzna, że łączy zarówno developerów jak i designerów, dlatego jest bardzo dużo sesji związanych z projektowaniem aplikacji i mam tu na myśli kwestie wyglądu.

Jeśli chodzi o największe wydarzenia tej konferencji to moim zdaniem były one dwa. Po pierwsze wypuszczenie SilverLight-a 4 w wersji RC oraz zapowiedź, że wersja finalna zostanie wypuszczona w przyszłym miesiącu!

Druga wydarzenie to to, co Microsoft pokazał w związku nową wersją systemu operacyjnego dla telefonów komórkowych, a mnie jako developera najbardziej interesuje platforma programistyczna, a w tej kwestii też działo się wiele. Przede wszystkim, platformami programistycznymi będą SilverLight oraz XNA. Widać tutaj dużą tendencje do tego co MS nazywa “trzema ekranami”, czyli nasz telewizor, komputer i urządzenie mobilne. Zarówno SL jak i XNA w wersji an W7 Phone nie będą jakimiś wersjami okrojonymi czy “light”, a pełno prawnymi frameworkami. Jest to o tyle ważne, że być może uda się ograniczyć ilość budowanych aplikacji na różne platformy i trzeba będzie tylko dokonać nielicznych zmian w kodzie aby nasza aplikacja działała zarówno na komputerze jak i np na telefonie.

Co ciekawego wiąże się z pisaniem aplikacji na Windows Phone 7 jest to, że już dziś można pobrać wersje wstępne narzędzi do tworzenia tego typu aplikacji. A co jeszcze bardziej cieszy, gdy aplikacje te osiągną status finalny będą dostępne ZA DARMO, a więc każdy będzie mógł tworzyć programy i umieszczać je np w Marketplace jaki będzie dostępny w telefonach z nowym system Microsoftu.

Skąd można pobrać takie narzędzia i na co trzeba uważać?

Pierwsze pytanie jakie może się pojawić to co jeśli już mam zainstalowaną wersję beta Visual Studio 2010? Nic, można śmiało instalować narzędzia gdyż integrują się one bez problemu z pełną wersją beta VS2010.

Punktem startowym w pobraniu narzędzi jest wejście na stronę developer.windowsphone.com. Stamtąd można pobrać Windows Phone Developer Tools CTP. Jest to wersja webowa, dlatego trzeba będzie uzbroić się w cierpliwość podczas instalacji. Jeśli już wcześniej mieliśmy zainstalowane VS2010 i SL 4 SDK to trzeba będzie je odinstalować gdyż nowe narzędzia zawierają nowsze wersje tych komponentów. Po skończonej instalacji jeśli nie mieliśmy wcześniej Visual Studio w menu start pojawi nam się Visual Studio 2010 Express, a jeśli już mieliśmy VS to będzie dostępny nowy typ projektów podczas tworzenia nowej aplikacji:

Jak wspominałem konferencja MIX jest zarówno dla developerów, ale jednak przede wszystkim dla designerów. Dlatego i dla tej grupy Microsoft przygotował nową wersję swojego świetnego narzędzia, a mianowicie Expression Blend 4. Po pobraniu i zainstalowaniu tej wersji można się lekko zdziwić ponieważ w typach projektów nie ma żadnych związanych z Windows Phone 7. Trzeba sciągnąć i zainstalować jeszcze dwa komponenty:

Po tych zabiegach będzie można już tworzyć jak i otwierać projekty typu Windows Phone 7.

Polecam wszystkim zapoznanie się z nową platformą i popróbowanie pisania aplikacji dla W7 Phone. Do narzędzi dołączony jest świetny emulator, dzięki któremu można odrazu zobaczyć jak stworzona aplikacja będzie wyglądać i działać na telefonie w przyszłości:

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>