MTS, MTS i po MTS-ie. A trzeba przyznać, że szkoda iż w tym roku tak szybko to zleciało. Zleciało tak szybko z wielu powodów. Pierwszy z nich to taki, że było dużo lepiej niż rok temu. A do zapoznania się z cała moją relacją zapraszam do kliknięcia w link poniżej :)

Pierwszy dzień konferencji zaczął się dość dynamicznie gdyż musiałem wydać osobom ze Śląskiej Grupy koszulki, które zrobiliśmy sobie przy okazji MTS-a aby móc reklamować naszą grupę. Natomiast ja, wraz z kolegą Kubą Plusczokiem oraz Jackiem Pytowskim przyodzialiśmy się w zielone “groszki”, ponieważ zakwalifikowaliśmy się do  półfinału konkursu Speaker Idol. Od razu po włożeniu zielonej koszulki przyszło mi chwilę poreklamować Społeczności IT na naszym stoisku. Zainteresowanie było naprawdę spore i wyższe niż oczekiwałem.

Następnie poszliśmy zwartą śląska ekipą na sesję generalną do sali kongresowej. Odraz po wejściu było widać, że organizatorzy wyciągnęli wnioski z zeszłorocznych ankiet. Duży show, dużo świateł, olbrzymie logo wyświetlane na sklepieniu sali kongresowej oraz przygrywająca temu wszystkiemu rockowa kapela amerykańska – świetne pierwsze wrażenie. Sama sesja generalna też DUŻO lepsza niż w zeszłym roku. Można było trochę mniej gadania ogólnego dać, ale fajnie, że zostały pokazane pewne produkty, m.in. Sufrace, który później drugiego dnia był dostępny do zabawy dla uczestników konferencji. Idąc śladami Pawła Potasińskiego będę wystawiał ocenę w skali dziesięciostopniowej dla każdego opisy, przy którym uważam, że taka ocena powinna być, dlatego sesję generalną oceniam na 7.5/10.

Po sesji generalnej przyszedł czas na pierwszą moją sesję, która była sesja Lecha Biernackiego na temat “Twoja aplikacja z logo “Compatible with Windows 7″ w jeden dzień”. Muszę przyznać, że ta sesja bardzo mnie zawiodła :( Miałem wobec niej spore oczekiwania. Sesja niestety składała się w większości ze slajdów i była bardzo mało developerska. Moja ocena to 5/10.

Po tej sesji przyszedł czas na lunch, podczas którego odbywał się półfinał konkursu Speaker Idol, w którym brałem udział. Świetna zabawa, ekstra atmosfera. Zainteresowanie też było całkiem spore, aczkolwiek żałuję, że nie większe. Ale nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło i wraz z czwórka innych osób zakwalifikowałem się do finału :)

 Po lunchu i SI czas na kolejną sesję, którą wspólnie prowadzili Tony Krijnen oraz Daniel-a van Soest. Była to sesja “Windows 7 Demo Mania”. Od razu na wstępie powiem: WOW! Dwóch facetów mówiło o wszystkim co już do tej pory wiedziałem, ale mówili tak, że moja szczena nie opuszczała podłogi! Całkowity wzór do naśladowania jeśli chodzi o prezentacje a na dodatek aż kipiąca chemia między prelegentami, co daje przekonanie, że ci dwaj prelegenci są nie tylko kolegami z pracy, ale także super przyjaciółmi w codziennym życiu! Ocena: 10/10!

Krótka przerwa podczas której odwiedziłem stoisko społeczności i biegiem na następną sesję!

 Sesja ta była prowadzona przez Bartka Pampucha na temat “Visual Studio 2010 – najciekawsze cechy w praktyce”. Myślę, że dobrym opisem tego jaki poziom prezentowała ta sesja będzie odpowiedź wspominanego już tutaj Pawła Potasińskiego, kiedy zadałem mu pytanie:
Ja – “Paweł, Ty na Visual Studio 2010?”
Paweł – “Nie, ja idę na Bartka.”
To jest idealne podsumowanie tego. Moja ocena to bezapelacyjnie 10/10 a może nawet i więcej :) Bartek – jesteś moim idolem!

Kolejna przerwa i odwiedziny naszego stoiska, podczas której stwierdziłem, że nie idę na ostatnią sesję tego dnia i poudzielam się właśnie na nim :)

Pierwszy dzień zakończył się od razu wspólnym wyjściem i dojechaniem na miejsce wieczornych imprez: Communities@Night oraz Bloggers Undeground #.2.5. Klub bardzo fajny, dużo przestrzeni i fajnie oddzielona salka dla blogerów aby mogli spokojnie dyskutować. Sama impreza też bardzo pozytywna, wiele się działo, ale nie będę opisywał szczegółów bo warto było być i być może zachęci to do zapisania się na podobną imprezę za rok :)

Dzień 2

Niestety wstać trzeba było wcześnie, a spania mało po imprezie społecznościowej, więc chwilami było ciężko, ale po spacerku po niezbyt cieplej Warszawie tego dnia orzeźwił mnie i na miejsce dotarłem pełen sił i zapału do MTS-owania się ;)

 Pierwszą sesją tego dnia była sesja “Windows 7 dla developerów” prowadzona przez Bartłomieja Zassa, którego bardzo cenie jako prelegenta. Sama sesja jednak ponownie jak w przypadku Leszka dzień wcześniej, zawierała zbyt wiele slajdów a za mało kodu. Rozumiem poziomy sesji i te sprawy, jednak temat sam w sobie już jest tak znacząco wskazujący na programowanie, że to aż boli, że tego kodu było tak mało :( Pomimo tego sesję oceniam dość wysoko bo była ciekawa i można było się sporo fajnych rzeczy dowiedzieć, a lubię sesję prowadzone przez Bartka. Dlatego moja ocena to 7/10.

 Kolejna przerwa i następująca po niej sesja to był mój czas na stoisku społeczności. Było naprawdę fajnie i dużo się działo cały czas :)
Przed lunchem, który udało się dostać wcześniej, finaliści SI mieli próbę generalną przed finałem co było bardzo pomocne bo można było na spokojnie zobaczyć jak to jest stanąć przed tak dużą salą jaką jest Sala Kongresowa.

Po tej próbie wybrałem się na sesję prelegenta, którego znałem już z zeszłorocznego MTS-a, a mianowicie Michaela Koestera, który mówił o temacie “How to write application for Microsoft Surface”. Sesja bardzo ciekawa i chyba jedyna sesja, na którą szedłem nie wiedząc nic o tworzeniu takich aplikacji, a jedynie mając wiedzę o tym czym jest Surface, która zdobyłem oglądając jakieś filmiki w internecie oraz bawiąc się nim w sumie przez kilkanaście minut. Ciekawie, konkretnie, z odpowiednią dawką humoru. Ocena to 9/10.

Ostatnią sesję konferencji sobie odpuściłem aby wyluzować się przed finałem SI, co miało miejsce ponownie przy naszym stoisku, a odprężałem się m.in. odbijając balona z napisem “Speaker Idol” wraz z wieloma osobami związanymi ze społecznościami – było bardzo fajnie i dużo śmiechu, szczególnie góralski okrzyk Kasi – kto był to wie o czym mówię ;)

Przyszedł czas na wielką chwilę, czyli finał konkursu Speaker Idol. Osoby które występowały to (wg. kolejności):

  1. Joanna Subik – Tajna broń Windows 7 – tryb XP Mode.
  2. Ja – Ekran startowy Visual Studio 2010
  3. Grzegorz Rycaj – Być jak Dexter: Lab Management
  4. Jacek Pytowski – LinqToSQL – kiedy (NIE) wszystko idzie zgodnie z planem
  5. Jacek Ciereszko – Szkicowanie aplikacji w Silverlight 3.0

Muszę przyznać, że czułem się wyjątkowo dobrze mówiąc w tym miejscu i być może to zaważyło na tym, że… wygrałem ten konkurs :) Niesie to za sobą oczywiście pewne nagrody, jedna z nich jest to iż będę prelegentem na przyszłorocznej konferencji MTS 2010, ale najważniejsza w tym wszystkim jednak to była ŚWIETNA zabawa, super ludzi, zarówno w półfinale jak i finale, których dzięki temu konkursowi mogłem poznać. Dlatego zachęcam wszystkim do brania udziału w konkursach Speaker Idol, które nie odbywają się tylko podczas tak dużych konferencji, ale także podczas spotkań grup IT w różnych miastach. Jest to fantastyczna przygoda i doświadczenie, które WARTO przeżyć!

Słowem podsumowania, tegoroczną konferencję oceniam na 8.5/10. Było jeszcze kilka elementów do poprawienia. Największym minusem moim zdaniem była jednak lokalizacja, która być może jest wygodna pod względem logistycznym aby tak duża liczba uczestników mogła wygodnie dojechać, jednak sam PKiN nie nadaje się na tak duże konferencje. Organizatorzy jednak wyciągnęli wnioski z zeszłorocznych ankiet i mam nadzieję, że wyciągną kolejne z tegorocznych, a już zupełnie słowem końca serdecznie zapraszam już teraz na moją sesję, którą poprowadzę za przyszłorocznej konferencji!

Podziękowania za część zdjęć dla Darka Porowskiego oraz Jacka Pytowskiego!

Brak odpowiedzi do“MTS 2009 – wrażenia i relacja + Speaker Idol”

Trackbacks/Pingbacks

  1. Kamil Karczmarczyk » Microsoft Technology Summit 2009 - [...] http://tomaszwisniewski.com/mts-2009-wrazenia-i-relacja-speaker-idol/ [...]
  2. Microsoft Technology Summit 2010 - wystartował! | Tomasz Wiśniewski - [...] wystąpię na konferencji w roli prelegenta, a to za sprawą wygranego w zeszłym roku konkursu Speaker Idol. Dlatego zapraszam …
  3. Maciej Aniserowicz | Relacja z MTS 2009 - [...] dla zwycięzcy, Tomasza Wiśniewskiego! Powodzenia, mam nadzieję że uda mi się odwiedzić twoją sesję w przyszłym roku [...]
  4. Relacja z MTS 2009 | Maciej Aniserowicz o programowaniu - [...] dla zwycięzcy, Tomasza Wiśniewskiego! Powodzenia, mam nadzieję że uda mi się odwiedzić twoją sesję w przyszłym roku [...]

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>