Dzisiejszy dzień ma coś w powietrzu bo jest nastawiony na marudzenie. Ale to co zaraz napisze nie uważam za marudzenie, a za wyraz niezadowolenia z zaistniałej sytuacji. Aby nie przedłużać przejdźmy do konkretów.

Jak większość osób obracających się w IT, a już szczególnie w działce MS wie, że w na naszym rodzimym rynku istnieją dwa główne portale społecznościowe: WSS oraz CG. Do obu z nich można nawet znaleźć link po prawej stronie tego wpisu. Pierwszy z nich jest skierowany do tak zwanych profesjonalistów IT, czyli generalnie informatyków, administratorów różnego rodzaju systemów. Drugi natomiast jest przeznaczony dla programistów, chociaż ja wolę określenie developerów i to nie dlatego, że bardziej “szpanersko” brzmi, ale z innego wydźwięku tego słowa, a moim zdaniem “programista” nie do końca oddaje angielskie znaczenie “software developer”, ale to temat na inny wpis ;)

Taki podział jak jest dość naturalny i wynika z podziału zadań jakie te obie grupy “zawodowe” mają w pracy. Cudzysłów jest nieprzypadkowy, gdyż w Polsce nie ma zawodu “programista” czy “administrator”. Jest informatyk jako jeden wielki worek na wszystko co związane z IT, ale to też temat na inny wpis.
Łamanie tego podziału jest generalnie dość szkodliwe. ZNAKOMITYM przykładem tego był sławetny projekt “ITCore” – tak, nie boję się użyć tego słowa, chociaż w światku MS jest ono zabronione ;). Sam brałem aktywny udział w powstawaniu tego portalu i wiem jak było, a jak się skończyło to wiedzą chyba wszyscy, i gdzie człowiek się nie obróci jakieś echo tego wydarzenia jest.

Dlaczego o tym wspominam? Dziś w nocy z środy na czwartek miała miejsce aktualizacja właśnie portali WSS oraz CG. Taka zbieżność i taka długa przerwa w działaniu obu portali nie mogła być przypadkowa. I tak proszę Państwa, oba portale przeżyły “odświeżenie”, przy czym dla CodeGuru było to znacznie większe odświeżenie. CG to obecnie WSS w niebieskiej szacie graficznej. Jednak to, samo w sobie nie byłoby czymś złym. Problem większy pojawia się jednak w łączeniu profili oraz ich profilowaniu.
Powstała nowa funkcjonalność, która umożliwia połączenie swoich kont na WSS i CG. Nie dziwi to, gdyż oba portale są hostowane przez tą sama platformę i ta samą firmę. Największym jednak problemem jest fakt, iż w profilu użytkownika są do wyboru 3 profile zawodowe: IT, DEV, Student. Załóżmy sytuację, że na profilu WSS zostawimy zaznaczoną tylko opcję DEV. Co się wtedy wstanie? A stanie się to, że np. na stronie z aktualnościami będą nam się pojawiały newsy z CodeGuru? Co? Po co? Dlaczego? Zadaje sobie pytanie, kto mógł wpaść na ten pomysł? Czemu? Czy przeprawa przez ITCORE naprawdę ludzi w MS NIC nie nauczyła? Czy teraz możemy mówić o “ITCore – Light”? (pozdrowienia dla anonimowego na jego prośbe, autora tego określenia ;) )

Chcę pominąć wiele niedziałających aspektów w obu portalach, jednak CG doskwiera DUŻO bardziej i to w takim stopniu, że niektóre przeglądarki się po prostu wywalają!
Czy w kraju, gdzie tak zwane “user groups” są naprawdę liczne, gdzie jest taka grupa jak PLSSUG, która liczy sobie kilkaset członków, mamy specjalistów najwyższej światowej klasy, MVP, itd., MS nie potrafi stworzyć DWÓCH dobrze działających portali? Czy naprawdę brak wymiernych bezpośrednio korzyści finansowych z takich portali jest powodem, aby na naszym rynku nie można było stworzyć czegoś naprawdę dobrego? Na szczęście ludzie, którzy zajmują się treścią tych portali, szczególnie na WSS, robią ZNAKOMITĄ robotę i WIELKIE dzięki wam za to, bo gdyby nie WY to te portale by już dawno upadły.

Marzy mi się, że kiedyś wpisując adres wss.pl czy codeguru.pl w przeglądarce, zobaczę portal, który poza zawartością tworzona bez interesownie przez grono ludzi, będzie miał też godną temu oprawę, bo chociażby właśnie z szacunku dla osób, które tworzą “content” tych portali MS powinien zapewnić nim przemyślaną i SPRAWNIE funkcjonującą platformę!

8 odpowiedzi do“Portale społeczności online Microsoft w Polsce – opinia”

 1. Tomek,

  Dzięki za opinie, nawet jeśli nie są jakoś dobre. Z tym profilowaniem i treściami dla deweloperów na WSS – to “by design”. Po prostu jeśli jesteś deweloperem to właśnie określasz się, że takie treści Cię interesują. Stąd jeśli istnieje taka możliwość to pokazują Ci się treści deweloperskie właśnie na dowolnym portalu (WSS/CG).

  Generalnie ciągle to wychodzi, że wśród użytkowników WSS i CG są ludzie, którzy permanentnie odwiedzają dwa portale i interesują ich treści i takie i takie (pewnie sam jesteś idealnym przykładem). Pytanie czy nie lepiej by było jakby treści dla nich przeznaczone mogli przeczytać w jednym miejscu. Jeśli bardziej się utożsamiają z CG mogą to zrobić z CG, jeśli z WSS to mogą to zrobić z WSS.

  Przy czym myślę, że jeśli będzie więcej opinii takich jak Twoja i podobnie wypowiedzą się o niej Redakcje tych portali – to nie ma nic na przeszkodzie, żeby ten “by design” zmienić.

  Z tym wywalaniem się przeglądarek pewnie masz na myśli Operę. To trochę niezależne od samego portalu/portali, ale generalnie programiści przyglądają się dokładniej problemowi.

  A co do “godnej oprawy” to czy myślisz, że te wszystkie działania, które były robione przy okazji WSS (wszystkie nowe funkcjonalności) nie szły w dobrą stronę? Czy myślisz, że sama platforma nie działała sprawnie? I co ważne – wszystkie te nowe funkcjonalności (które pojawiły się na WSS w ciągu ostatniego roku) to pomysły społeczności, które my jako Microsoft po prostu wdrożyliśmy i cały czas wdrażamy.

  Swoją drogą to jedna rzecz mi się zaświeciła, ale o tym pewnie już odezwę się na priv dziś popołudniu/wieczorem (bo cały dzień na szkoleniu jestem).

 2. Mariusz,

  Ale takie ujednolicanie jeszcze tak nagle ni z gruchy ni z pietruchy jest zle. Ja nawet napisalem koment pod jednym newsem, ktory zostal wykasownay bo nagle pojawil sie news reklamujacy ksiazke, a takie news nie byl w “stylu” wss wiec napisalem WTF? A pozniej Lukasz i Karol mi wyjasnili dopiero co sie dzieje.

  Co do odwiedzania. Wlasnie chyba takie bylo zalozenie ITCore Mariusz prawda? Zrobmy jeden portal, gdzie kazdy sobie zaznaczy co lubi i to bedzie dostawal – jak historia nas nauczyla – NIE sprawdzilo sie to w ogole. ITProsi i Developerzy to skrajnie rozne grupy, ktore maja rozne oczekiwania nawet co do samego wygladu i dzialania portalu, dlatego laczenie tego w jedno jest zle.

  Co do funkcjonalnosci to wiem, ze zamiary sa dobre, bo nie zakladam, ze chcecie strzelac sobie w stope ;) ale popatrzmy nawet na takie DobreProgramy. Jak widac da sie zrobic fajnie wygladajacy, dzialajacy portal, ktory wyglada na 2010 rok, a nie na 2002 jak wyglada niestety WSS i CG. Na szczescie tak jak mowie, WSS szczegolnie nadrabia zawartoscia newsow itp, a WSS i CG nadrabiaja rownie mocno po stronie forum. Jednak w obecnych czasach od portali oczekuje sie troche wiecej i podstawowej funkcjonalnosci jeszcze na dodatek nie do konca zawsze dzialajacej.

  Rozmawialem juz z Karolem na temat tetsow nowej funkcjonalnosci i tego, ze powinny one zostac poszerzone i moze wprowadzic dodatkowy etap przed wypuszczeniem aplikacji :)

 3. Tomek,

  To nie było ni z gruchy ni pietruchy :) Nie chcę też teraz robić zasłony dymnej, ale testy były prowadzone od grudnia, w dwóch dwutygniowych turach.

  Z newsem to po prostu bład ludzki, gdzie ktoś publikujący news zaznaczył informację, że jest on dla IT Pro i Dev – więc pojawił się również na WSS. Na początku pewnie takich drobnych rzeczy nie uda się uniknąć, choć staramy się na bieżąco kontrolować sytuację.

  Co do założenia IT Core [rozglądam się czy ktoś nie patrzy jak mówię to straszne słowo] – faktycznie tak było. Przy czym tam niestety nie złożyło się dużo więcej rzeczy -i to bardziej od strony technicznej niż mentalnej czy analitycznej.

  Ale nie do końca się zgodzę, że to Dev i IT Pro to dwie różne grupy. Sam pewnie jesteś przykładem, że czytasz i newsy IT Pro i dev. Ja sam to robię i znam m.in. 10 osób, które tak mają. Bo mają konta na CG i WSS i korzystają z obu z nich przełączając się między portalami. To nawet już nie chodzi o łaczenie portali – tu chodziło o uruchomienie tego na jednym, dobrym i sprawdzonym silniku, który na WSS sprawdził się idealnie.

  Z tym porównaniem z DP to mnie zupełnie nie przekonuje :) Widziałeś tam funkcjonalność blogów od środka i sposób ich obsługi? Widziałeś że przez długi czas logowanie do serwisu było inne niż do forum? I wiele innych takich… Czy portal wygląda na nowoczesny? Pewnie zależy od tego co uznamy za standard nowoczesności.

  Oczywiście jednocześnie nie mowię, że WSS jest nowoczesny (pod kątem wyglądu), bo trochę pod tym kątem się zasiedział pewnie w 2005 roku. Ale to też coś co chcemy zmieniać w najbliższym czasie – ważniejsze poki co były funkcjonalności, którzych brakowało ludziom (i nadal brakuje). Te uznaliśmy razem z Redakcją za najważniejsze i te wdrażaliśmy od roku.

  No nic – mam nadzieję, że w lutym wszyscy zapomną że były 3 dniowe perturbacje, które w skali wieku portalu są niczym :)

  I pewnie o ile patrząc z punktu widzenia WSS niewiele się zmieniło, to z punktu widzenia CG jest to faktycznie duża zmiana (ale i tak takowa była planowana, bo sam pewnie pamiętasz wiszące beta.codeguru.pl od długiego czasu)

 4. WSS jest za duzym portalem, aby mogly przechodzic takie “male” wpadki. Trzeba jednak wiecej wymagac od siebie Mariusz – 60 623 zarejestrowanych zoobowiazuje ;)

  Moim zdaniem jednak podzial jest spory. Ja np na codeguru nie wchodze po newsy bo te tam akurat leza i kwicza niestety ;)

  Wiem, ze DP nie jest idealne bo nigdy nic nie jest, ale jednak widac tam znaczaca poprawe do tego co bylo, a niestety w portalach tak duzym jak WSS tez AZ tak bardzo nie widac. Jest postep, temu nie mozna zaprzeczyc, ale jednak oczekuje sie wiecej ;) i mam nadzieje, ze wkrotce to wiecej bedzie mozna zobaczy :)

 5. Z wpadkami sam wiesz jak jest… Nawet mimo przygotowanego planu, testów, itp. – zawsze wyjdą drobne rzeczy. I moim zdaniem tu wyszły naprawdę drobiazgi (w stosunku do tego co musiało zostać zrobione – samych prac deweloperskich było dobre 3 miesiące).

  Newsy na CodeGuru.pl… Daj chwilę czasu nowej Redakcji portalu i jej Ekspertom. Mam nadzieję, że dojdziemy do poziomu podobnego albo i lepszego niż na WSS :) Swoją drogą Ty też możesz pomóc [po to się mam odezwać :)]

  No nie mów, że nie widzisz aż tak dużych zmian na WSS :) Choć może to dlatego, że przyjęliśmy inną strategie niż inne portale i nie wprowadzamy zmian raz na rok, gdzie jest wielka zmiana i wielkie odświeżenie – tylko robimy to praktycznie co tydzień malutkimi kroczkami. Może dlatego mniej widać te zmiany. Ale są na pewno – przypominają mi o tym deweloperskie roboczogodziny jakie mam wpisane przy każdym zleceniu :)

 6. Drobiazgi, drobiazgami Mariusz, ale to one wlasnie psuja ogolny odbior ;)
  Ja nie zaprzeczam, ze prac developerskich bylo duzo, na pewno bylo ich masa.

  No zobaczymy jak nowa redakcja sie bedzie spisywac, mam nadzieje, ze lepiej niz poprzednio bo poki co CG lezy w tej kwestii.
  Co do pomocy wole udzielac sie na WSS niz CG chociaz jestem programista ;)

  Nie widze zmian diametralnych, takich ktore ten portal powinien przejsc.
  Sadze, ze nie dojdziemy do porozumienia ;)

 7. Zmian diametralnych (przynajmniej jeśli chodzi o WSS) nie ma i nie miało być :) Po prostu poprawiamy coś co może działać lepiej, dodajemy coś czego nie ma, itp.

  Pytanie czego brakuje Ci pod kątem funkcjonalności na WSS/CG :)

  A do porozumienia można dojść zawsze… A przynajmniej tak mi mówią na szkoleniu na którym jestem od dwóch dni ;)

 8. To mam nadzieje, ze szybko poprawicie ten edytor WYSIWYG bo nie da sie tego badziewia uzywac :/

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>