Dnia dzisiejszego tj. 19-go lutego odbyło się na uczelni, na której robiłem licencjata czyli WSB w Chorzowie, Seminarium SQL zorganizowane przez tamtejsze kolo naukowe – Webexpanders, a prelegentów dostarczył Katowicki PLSSUG, z gościnnym udziałem członka poznańskiej filii ;) Oczywiście nie mogło mnie tam zabraknąć. A jak wrażenia? Rożnie… więc zapraszam do dalszej lektury :)

Dzień w którym odbywało się seminarium, jest zapisany jako “tłusty czwartek”, o czym organizatorzy, co widać na załączonym obrazku, nie zapomnieli. Przed rozpoczęciem, jak i poźniej, była dostępna sala dla uczestników, gdzie znajdowały się maaasy pączków i kawa, więc każdy kto lubi świętować ten dzień nie mógł narzekać :) Jednak zanim można było się rozkoszowac ich smakiem trzeba było odbywać rytualną rejestrację, podczas której dostawało się firmową teczkę WSB oraz można było sobie wybrać jakiś gadżet, a były to m.in. smycze z SQL Servera, naklejki Technet lub naklejki na laptopa z Windows Serverem 2008.   Pierwsza sesja była dość lekka i wprowadzała mniej stricte SQL-owe tematy.

Po niej nadszedł czas na sesję Damiana Widery w temacie, który w pierwszej wersji nosił tytuł: “SQL Server 2008 – co nowego przyniesie administratorom i deweloperom?”, a za moją namową został użyty czas przyszły i zostało “… przyniósł…” ;) No i co tu dużo mówić o sesji Damiana… jak zwykla klasa sama w sobie. Bałem się jedynie, że będzie to samo co na spotkaniu Śląskiej Grupy, jednak tych nowości jest sporo w SQL-u 2008 i Damian pokazał inne rzeczy, a na dodatek omówił temat, o którym od 2-3 dni myślałem żeby z nim skonsultować, a mianowicie obsługa dużych plików binarnych w bazie i wyjaśnił moje wątpliwości jak mam rozwiązać pewien problem, przed którym stoję.

Po sesji oczywiście czas na przerwę, podczas której wraz z Kamilem i Tomkiem udaliśmy się na świetowanie tłustego czwartku ;)

Po zaspokojeniu potrzeby świętowania przyszedł czas na kolejną sesja seminarium, tym razem prowadził Marcin “Szelor” Szeliga z tematu: “T-SQL Tips&Tricks”. Nie bedę się ośmieszał i mówił o tym jak Marcin prowadzi sesje, bo robi to od tylu lat, i można powiedzieć, że jest maszyną do ich prowadzenia, a na dodatek dobrze naoliwioną maszyna, więc pominę tą kwestię. Powiem tylko tyle, że pozamiatał publikę ;) Wydawałoby się, że Marcin pokazuje jakieś podstawowe zapytania SQL-owe, ale pokazał nam bardzo wiele nuansów, o których często sie nie pamięta lub po prostu nie wie, co powoduje zwracanie dziwnych wyników. Podczas sesji “Szelor” bardzo często pytał słuchaczy co zwróci nam dane zapytanie i odpowiadający byli bardzo pewni tego co mówią, jednak Marcin dość szybko i skutecznie pokazywał, że jednak nie ;) Oczywiście niech ktoś nie pomyśli, że robił to w celu ośmieszenia kogoś lub pokazania jaki on to super jest, ale po to, żeby właśnie zwrócić uwagę na to, że są pewne kwestie języka SQL, które Microsoft zaimplementował tak lub inaczej, albo wynikają one ze standardów i są wykonywane tak a nie inaczej, o czym należy pamiętać.

Po skończonej sesji Marcina miał być obiad, ale niestety dostawa pizzy się opóźniła, więc w to miejsce wskoczył ponownie Damian i dokończył swoją sesję, gdyż nie udało mu się tego zrobić w swoim czasie z powodu opóźnienia jakie nastąpiło na początku. A na obiad co? No oczywiście pizza :D Nie była to moja ulubiona marka i rodzaj pizzy, ale można było się spokojnie najeść (rozmiar talerzyków papierowych sugerował, że każdy ma zjeść jedną całą pizze – ci co byli wiedzą jak wyglądały ;) ) i napić, więc nie ma co narzekać. Natomiast po obiedzie przy wejściu na aulę czekały na nas panie z Redbullami i każdy dostawał puszkę. Chyba po to żeby po obiedzie nie zasnąć na sesji ;)

A czyja to była sesja? Grzegorza Stoleckiego. A na jakie temat? Ano właśnie taki: “Integration Services – coś jeszcze oprócz przepychania danych.” Jest to temat, który Grzegorz przedstawiał już na grupie, więc merytorycznie (chociaż nie do końca :) ) mnie nie zaskoczył, jednak sposób w jaki Grzesiek rozpoczął sesje i tekst o “alternatywnych metodach zatrudnienia” sprawiły, że mój poziom szacunku do sposobu w jaki prowadzi sesje wzrósł tak o kolejne +10 ;) A sama sesja jak zwykle, merytoryczna, z przykładami praktycznymi i masą humoru – czyli znak firmowy Grzegorza. Kto był na jego jakiejś sesje dobrze wie o czym mówie i z pewnością potwierdzi moje słowa.

Po dosłownie chwilowej przerwie na przepięcie laptopa swoją sesję zaczął “… członek poznańskiej filii…” czyli Łukasz Grala, który gościł także ostatnio u nas na spotkaniu grupy. Temat Łukasza to: “Business Intelligence w SQL Server 2008″.  Tak jak i na spotkaniu sesja była rzeczowa i konkretna, jednak żałuje jedynie, że Łukasz nie zdecydował się na coś bardziej technicznego, bo wiem z różnych źródeł, że jego wiedza jest duża i myślę, że mógł nam jej trochę przekazać, ale rozumiem, że to impreza kierowana dla studentów, więc z tą technicznością też nie można przesadzać, jednak czekam na głęboko techniczą sesję Łukasza – obiecał mi w Warszawie kwestię indeksów i mam nadzieję, że tego dotrzyma :D

Po tej sesji nie było przewidzianych dalszych atrakcji poza rozdaniem pozostałych nagród co zawsze budzi radość i zaangażowanie słuchaczy i chęć odpowiedzi na zadawane pytania.

Seminarium uważam za bardzo udany, fajny klimat, sporo ludzi, bardzo fajne miejsce i mam nadzieję, że nasze grupy na śląsku nawiążą jakąś dłuższo terminową współpracę z WSB w Chorzowie bo warunki są tam bardzo dobre do spotkań grup, a i ludzie chętni na tego typu spotkania też są.

P.S. Przepraszam za kiepską jakość zdjęć, ale niestety nie zauważyłem, że ISO jest ustawione na sztywno i niestety są bardzo ziarniste :(

Jedna odpowiedź do“Seminarium SQL – WSB Chorzów”

  1. Po przeczytaniu Twojej relacji jeszcze bardziej żałuję, że nie mogłem uczestniczyć w tym seminarium :(

Trackbacks/Pingbacks

  1. Kamil Karczmarczyk - Seminarium SQL Server... 19 lutego, miałem okazję uczestniczyć w Seminarium SQL Server którego organizatorem by Śląskiej Regionalnej Grupy Microsoft oraz Polish …

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>