Mam przyjemność testować platformę Azure od jej najwcześniejszych wydań, dostępnych “w miarę” publicznie. Od jakiegoś czasu jedną z najciekawszych nowości jest SQL Azure, czyli upraszczając, zwykła baza relacyjna MS-SQL jaką znamy z naszych własnych komputerów czy też serwerów. Jedną z ciekawszych opcji jakie oferuje SQL Azure jest możliwość podpięcia się do bazy z poziomu SQL Server Management Studio. Zapraszam zatem do przeczytania dalszej części tego krótkiego tutoriala :)

Pierwszą, oczywistą rzeczą od której trzeba zacząć to posiadanie konta. Jeśli ktoś go nie posiada można udać się na stronę Azure i wypełnić formularz zgłoszeniowy o przyznanie dostępu do platformy Azure. Jeśli już ktoś posiada takie konto powinien był dostać na maila zaproszenie ze swoim kodem. Należy wejść na stronę https://sql.azure.com, zalogować się za pomocą swojego LiveID oraz podać ten właśnie kod. Po wykonaniu tych czynności przywita nas witryna SQL Azure:

Należy kliknąć w pozycję naszego konta. Jeśli jest to pierwsze uruchomienie SQL-a zostanie wyświetlona formatka z prośbą o podanie nazwy użytkownika i hasła, za pomocą których będziemy się logować do serwera. Baza w chmurze nie obsługuje logowania Windows dlatego jest to wymagane! Jeśli chodzi o lokalizację to w wersji CTP, która jest obecnie dostępna jest tylko jedna. W wersji finalnej, płatnej zapewne będzie można sobie wybrać gdzie geograficznie ma się znajdować trzon naszego serwera.
Po założeniu konta można przejść do stworzenia bazy danych, klikając przycisk “Create Database”:

Pojawi się bardzo prosta formatka, w której trzeba podać nazwę bazy danych oraz jej rozmiar. Jeśli chodzi o rozmiary to są obecnie dostępne dwa narzucone z góry, a mianowicie baza o rozmiarze 1GB oraz 10GB. W wersji CTP nie ma większego znaczenia (prócz dostępnej pojemności oczywiście), jaką bazę wybierzemy. Z założenia baza mniejsza przeznaczona jest dla małych aplikacji webowych, a baza większa dla czyli tak zwana “Business Edition Database” dla niezależnych dostawców oprogramowania (ISV), aplikacji biznesowych czy też klasy enterprise. Jak pisałem teraz nie ma to większego znaczenia, ale w momencie przejścia SQL Azure’a do fazy produkcyjnej zostaną naliczone odpowiednie kwoty w zależności od wykorzystywanej bazy. Po wypełnieniu danych i wybraniu rozmiaru klikamy przycisk “Create”:

Mogłoby się wydawać, że to wszystko i już można zacząć korzystać z naszej bazy poprzez SSMS. Jednak nie. Kolejną rzeczą jaką trzeba wykonać jest zdefiniowanie dopuszczalnego zakresu adresów IP jakie mogą łączyć się z tą bazą. Jest to bardzo ważne ze względów bezpieczeństwa danych. Należy kliknąć zakładkę “Firewall Settings”, a następnie “Add Record”:

Pojawia się kolejna formatka, w której podajemy nazwę naszej reguły oraz zakres adresów IP jakie mogą uzyskać połączenie z bazą. Jeśli ma to być tylko i wyłącznie jeden adres to podajemy w obu polach ten sam. To rozwiązanie może się wydawać uciążliwe wielu osobom, szczególnie tym, które mają zmienne adresy IP np w swoim domu, a chciałyby korzystać z SSMS i bazy SQL Azure. Trzeba jednak sobie uświadomić, że w warunkach produkcyjnych, to raczej nie będzie problemem, a jest bardzo ważnym elementem zabezpieczającym nasze dane, dlatego jeśli masz zmienny adres IP może czas zmienić dostawcę internetowego ;) Aby potwierdzić zmiany klikamy “Submit”:

Już jesteśmy coraz bliżej :) Teraz można sobie skopiować do schowka, notatnika swój adres serwera do którego będziemy się łączyć. Znajduje się on w tabeli “Server Information” w polu “Server Name:”. Wpis składa się z dwóch części:

 • Pierwsza z nich to nazwa naszego serwera, która będzie ciągiem liter i cyfr,
 • Drugi natomiast napisany kursywom to nasz pełny adres, który właśnie musimy sobie gdzieś zapisać.

Aby móc jednak łączyć się z naszą bazą, komputer, z którego będziemy to robić musi być odpowiednio przygotowany. Musi on mieć otwarty wychodzący port TCP o numerze 1433 – czyli standardowy port SQL Servera, więc trzeba go otworzyć na swoim firewallu. Jeśli ktoś korzysta z firewalla w Windows Vista lub Windows 7 to można z wiersza poleceń wydać takie oto polecenie:

 

netsh advfirewall firewall add rule name="SQL Azure" dir=out action=allow protocol=TCP localport=1433

Teraz można przejść do uruchomienia SQL Server Management Studio. Po jego uruchomieniu wyskakuje standardowa formatka połączeniowa, należy na niej kliknąć “Cancel”:

W pustym oknie SSMS klikamy “New query”:

Ponownie pojawi się formatka połączeniowa. Podajemy naszą zapisaną w schowku, notatniku nazwę serwera. Wybieramy “SQL Server Authentication” oraz wpisujemy nazwę użytkownika oraz hasło, które zostało podane na samym początku, po pierwszym zalogowaniu się na stronę SQL Azure. Aby skonfigurować jeszcze jedną opcje, klikamy przycisk “Options >>”:

W okienku opcji dodatkowych musimy podać nazwę naszej bazy danych. Niestety obecna implementacja SQL Azure nie pozwala używać komendy use nazwa_bazy w oknie zapytań i dlatego dla każdej bazy trzeba stworzyć nowe połączenie w oknie zapytań. Wpisujemy nazwę naszej bazy oraz klikamy “Connect”:

Jeśli wszystko wykonaliśmy pomyślnie, oraz połączenie się powiodło pokaże się puste okno query, w którym dla przykładu możemy wydać proste polecenie tworzące tabele, dodające jeden wiersz oraz wyświetlające wyniki. Po tym wszystkim mamy działającą bazę danych:

Jakie są natomiast minusy? Nie ma Object Explorera, więc struktura bazy musi być przez nas znana. Po to co już pisałem wcześniej czyli brak polecenie USE, chociaż to nie jest jakiś wielki problem bo można mieć kilka okien zapytań otwartych.

Reasumując, bardzo dobrze, że firma Microsoft wprowadziła SQL Servera do platformy Azure. Jednak kwestie związane z danymi na tej platformie nie były za szczęśliwe, mówię tutaj o Blob Storage, Tabelach i Kolejkach. Nie ma to jednak jak dobra relacyjna baza danych, dodatkowo bardzo skalowalna, a to właśnie zapewnia SQL Azure, do testowania którego serdecznie zachęcam bo na pewno jst to kierunek, w którym idzie nasza branża i rozwiązania, które będzie stosować.

3 odpowiedzi do“SQL Azure oraz SSMS – jak połączyć?”

 1. witam
  jak brzmi pana adres mailowy
  mam problem z konfiguracja routera wrt54gc linksys
  pozdrawiam

 2. W za zakladce “O mnie” na gorze strony wszystko jest podane :)

 3. witam
  widze tylko : Jeśli chciał(a) byś się ze mną skontaktować, możesz zrobić to drogą mailową:
  kontakt[at]tomaszwisniewski[dot]com
  nie uzywam Outlooka tylko gmaila. generalnie nie ma w tym adresie zadnego mail providera.
  a moj problem z routerem polega na tym iz laptop laczy sie z routerem ale nie mam dostepu do internetu gdyz dostepne jest tylko polaczenie lokalne. jestem juz u kresu wytrzymalosci psychicznej. :/.pozdrawiam

Trackbacks/Pingbacks

 1. SQL Azure oraz SSMS – jak połączyć? | Tomasz Wiśniewski « baza danych - [...] Przeczytaj artykuł: SQL Azure oraz SSMS – jak połączyć? | Tomasz Wiśniewski [...]
 2. SQL Azure oraz SSMS – jak połączyć? | Tomasz Wiśniewski « baza danych - [...] Czytaj więcej: SQL Azure oraz SSMS – jak połączyć? | Tomasz Wiśniewski [...]
 3. SQL Azure oraz SSMS – jak połączyć? | Tomasz Wiśniewski - baza danych - [...] URL: SQL Azure oraz SSMS – jak połączyć? | Tomasz Wiśniewski Tags: bardzo-prosta, ctp, …

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>