Jako osoba często prezentująca postanowiłem co jakiś czas dzielić się interesującym tip&trickiem usprawniającym proces prezentacji :)

Dzisiejszy wpis będzie dotyczył prezentowania kodu, co dzieje się najczęściej w obecności Visual Studio. Problem jaki się pojawia to wielkość czcionki, którą wykorzystujemy. Na co dzień podczas pisania aplikacji pewnie mało osób wykorzystuje dużą czcionkę bo niewiele kodu zmieści się wtedy na ekranie. Jednak podczas prezentacji sytuacja ta jest zupełnie inna. Musimy zapewnić słuchającym i oglądającym jak największy komfort w odbiorze treści.

W Visual Studio 2010 mieliśmy w zasadzie dwie drogi, którymi można było pójść.

Pierwsza zakładała powiększenie czcionki edytora albo za pomocą kombinacji CTRL+Scroll, albo w lewym dolnym rogu edytora można było wybrać procentową wartość wielkości czcioncki. Minusem tego rozwiązania była konieczność powtarzania tej czynności dla każdego pliku, który się otwierało. Jeśli chciało się tego uniknąć można było wejść do menu Visual Studio i w odpowiedniej opcji zmienić globalnie wielkość czcionki. To niestety powodowało, że później po skończonej prezentacji musieliśmy znowu zmieniać tę czcionkę. Można było to rozwiązać tworząc sobie osobny profil ustawień dla VS powiedzmy “do pracy” i “do prezentacji“. Wymaga to jednak wczytywania tych ustawień zawsze przed prezentacją, później wczytywania standardowych, a dodatkowo wartości dobrane dla jednej prezentacji na jednym rzutniku nie musiały być wcale dobre dla innego rzutnika i innej rozdzielczości.

Ciekawe rozwiązanie tych różnych scenariuszy przychodzi wraz z Visual Studio 2012 i Productivity Power Tools przeznaczonymi dla tej wersji.

Pierwszą rzeczą to oczywiście instalacja samego Visual Studio a następnie dodatku PPT. Korzystać będziemy z jednej z nowości w VS 2012 czyli Quick Launch. Znaleźć można go w prawym górnym rogu ekranu:

Mała dygresja na temat samego Quick Launch. Jest to funkcjonalność, która w świetny sposób rozwiązuje problem zawiłości menu Visual Studio, ilości opcji etc.. Załóżmy, że nie pamiętamy gdzie znajduje się opcja uruchamiająca okna Source Control Explorer. Wystarczy w Quick Launch wpisać “source” i Visual Studio od razu podaje nam gdzie takie okno można znaleźć. To jednak nie wszystko bo sama wskazówka nie byłaby do końca dobrym rozwiązaniem. Te wpisy, które się tam pojawiają można kliknąć dzięki czemu od razu zostanie uruchomiony pożądany element :)

Wracając jednak do sedna. Productivity Power Tools integrują się Quick Launch dodając tak zwane PowerCommands. Tych poleceń jest wiele, ale do prezentacji interesuje nas kilka szczególnych. Pierwsze z nich, które już na starcie zmieniają wygląd Visual Studio to PresentOn/PresentOff. Po ich kliknięciu Visual Studio powiększa/pomniejsza swoje czcionki i w odróżnieniu od mechanizmów, które opisywałem wcześniej dla VS 2010 zmienia się nie tylko czcionka edytora kodu, ale także samej powłoki Visual Studio. Przykład porównujący te dwie opcje dla mojego Visual Studio:

Dodatkowo istnieje kilka poleceń, które umożliwiają manipulowanie wartościami wielkości czcionek, dzięki czemu możemy dostosować je do aktualnie panujących warunków:

TxtFont-/TxtFont+/TxtFont0 – Pomniejszanie/Powiększanie/Resetowanie wielkości czcionki edytora kodu.

EnvFont-/EnvFont+/EnvFont0 – Pomniejszanie/Powiększanie/Resetowanie wielkości czcionki Visual Studio.

Dla przykładu jeśli na powyższym zrzucie ekranu wielkość czcionki edytora nam odpowiada, a chcemy powiększyć czcionkę Visual Studio to po wykonaniu dwukrotnie komendy EnvFont+ uzyskamy taki efekt:

Po zakończeniu prezentacji wystarczy wykonać polecenie PresentOff i wszystkie wartości wrócą do standardowych :)

Nie jest to jednak rozwiązanie idealne. Nie wszystkie elementy się powiększają (np. ToolTip) i brakuje mi możliwości zdefiniowania startowych wartości dla PresentOn. Patrząc jednak historię Productivity Power Tool jest to kierunek w dobrą stronę i jeśli funkcjonalność ta spodoba się użytkownikom VS to być może znajdzie swoje miejsce jako wbudowana opcja w kolejne Visual Studio!

Pobierz:

Visual Studio 2012

Productivity Power Tools

6 odpowiedzi do“Toolbox prezentera: Powiększanie w Visual Studio 2012”

 1. Po licho do prezentacji te wszystkie toolbary?

  Ja codziennie pracuje na czymś takim i to wystarczy.
  http://sdrv.ms/Wji5p5

 2. Bo czesto poza samym kodem pokazuje sie tez Visual Studio i wtedy to sie przydaje, a w szczegolnosci jak jest powiekszone :) Prosty przyklad: toolbar do zarzadzania zyciem procesu dla aplikacji Windows Store :)

 3. W przypadku VS2010 można tworzyć i używać alternatywnych konfiguracji środowiska w bardzo wygodny sposób przy użyciu parametru RootSuffix:
  devenv.exe /RootSuffix bigfonts

  Temat opisywał Procent:
  http://www.maciejaniserowicz.com/2012/02/13/kilka-odrebnych-instancji-visual-studio-naraz/

 4. Zgadza sie :) no, ale to zalezy co kto lubi, bo albo trzeba odpalać VS z lini komend albo mieć np zrobionych kilka skrotow do jego uruchamiania – kwestia gustu

 5. Przydało się na ostatniej prezentacji w Krakowie :). Dzięki.

 6. Cieszy mnie to :)

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>