Visual Studio w wersji 2010 zmieniło swoją powłokę i wykorzystuje technologię WPF. Wywołało to wiele kontrowesji, ale wydaje mi się, że zostało już to zaakceptowane i dobrze się sprawdza :) Pewnie nie wszyscy się z tym zgodzą, i właśnie dlatego piszę tego posta. Ostatnio do galerii rozszerzeń Visual Studio został dodany nowy dodatek: PerfWatson. Jest to specjalna aplikacja, której wewnętrznie używa także Microsoft, do raportowania problemów z wydajnościa. Teraz została wydana publicznie w postaci dodatku aby każdy mógł ją sobie w prosty sposób zainstalować i dzięki temu wspomóc proces polepszenia UI naszego ulubionego środowiska programistycznego.

Aby zainstalować dodatek, należy wejść do menu: Tools -> Extension Manager… . Następnie wybrać opcję Online Gallery i w polu wyszukiwania wpisać: perfwatson. Pojawią się dwa dodatki. Właściwa aplikacja widoczna na początku listy oraz dodatek opcjonalny w postaci wizualizacji obciążenia Visual Studio. Polecam zainstalować oba.

Po zainstalowaniu tych dwóch dodatków i ponownym uruchomieniu VS w prawym dolnym roku będzie pojawiał się wykres:

Wykres ten informuje o czasie zajętości wątku UI Visual Studio. PerfWatson okresowo “odpytuje” ten wątek o jego aktywność. Jeśli wątek nie odpowiada dłużej niż 2 sekundy wykres zmienia swój kolor:

W tym momencie generowany jest specjalny zrzut informacji o call stacku i która funkcja w kodzie VS powoduje dane opóźnienie. Taki zrzut jest zapisywany na dysku, a podczas kolejnego uruchamiania środowiska zostanie wysłany do Microsoftu za pomocą mechanizmu Windows Error Reporting. W zależności jakie mamy ustawienia w systemie wykona się to automatycznie lub użytkownik zostanie poproszony o potwierdzenie wysłania. Oczywiście informacje są w pełni anonimowe :)

Narzut PerfWatsona jest minimalny i nie będzie odczuwalny w codzienniej pracy, a jeśli masz jakieś problemy wydajnościowe z VS 2010 to zachęcam do sciągnięcia dodatku i przesyłania informacji do Microsoftu bo wpływa to realnie na rozwiązywanie problemów z aplikacją.

Polecam także obejrzenie filmiku na Channel9 traktującego właśnie o PerfWatsonie.

Brak odpowiedzi do“Visual Studio 2010 – PerfWatson”

Trackbacks/Pingbacks

  1. Wasze pomysły na Visual Studio | Tomasz Wiśniewski - [...] 2011 w Blog, Microsoft, Visual Studio 2010 | 2 komentuje Nawiązując trochę do poprzedniego posta i …

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>