Od poniedziałku osoby, które posiadają subskrypcję MSDN mogły sciągać pierwszą betę Visual Studio 2010. Dziś natomiast beta ta została udostępniona dla wszystkich i można ją pobrać ze strony produktu. Można pobrać wersję Professional oraz Team System. Co ciekawe, dostępne są zarówno wersje ISO jak WebInstaller. Ta druga trochę mnie dziwi bo instalując aplikację tego typu raczej wole mieć pobrane i gotowe ISO niż bać się czy WebInstaller mi się nagle nie wysypie, ale cóż, może teraz tak musi być ;)

Sama instalacja VS2010 przebiegła bez najmniejszego problemu. Instalowałem na swoim laptopie, na którym działa Windows 7 RC PL, Visual Studio 2008 Professional oraz SQL Server Enterprise. Jedyny minus instalacji to fakt, iż po zainstalowaniu .NET Frameworka 4.0 Beta 1 wymagany jest restart komputera. Może do wersji RTM zostanie to zlikwidowane. Po uruchomieniu aplikacji ukazuje się nowy ekran powitalny, który jest dużo ładniejszy niż w wersjach 2005 oraz 2008. Moja ulubioną, nową funkcją tego ekranu jest bezapelacyjnie możliwość przypinania projektów w sekcji “Projects” do części “Rescent projects”. W ogóle przypinanie to chyba jakiś nowy trend w Microsofcie. W Windowsie 7 też można wszystko przypinać, a to w menu Start, a to do paska zadań :)

W kwestii pisania aplikacji jeszcze za dużo nie siedziałem, ale jednym z największych plusów samego wyglądu środowiska jest dla mnie nowa kolorystyka. Czuję, że moje oczy męczą się dużo mniej w tego typu kolorystyce niż w jasnych odcieniach VS08. O nowościach samego .NET 4.0 czy Visual Studio póki co nie będę się rozpisywał. Odsyłam to bardzo fajnych filmów na Channel9. Cieszy fakt, że w końcu wersja 2010 jest możliwa do postawienia samodzielnie i nie trzeba korzystać ze środowiska wirtualnego przygotowanego przez Microsoft. Z tego jak do tej pory działało nawet tam VS 2010, muszę się przyznać, że jest to produkt wobec z którym wiążę spore nadziej. Tak samo zresztą jak z Windowsa 7. Proszę Microsofcie – nie schrzań tego! :)

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>