W VS 2010 pojawiły się snippety dla pisania kodu HTML. Dla tych którzy nie wiedzą, snippety są to specjalnie predefiniowane kawałki kodu, które ułatwiają życie programiście, poprzez szybkie wprowadzanie bloków kodu. Nowe snippety html można podzielić w zasadzie na dwie kategorie:

  • snippety jednotagowe
  • snippety wielotagowe

Jak zatem działają te snippety? Bardzo prosto. Załóżmy, że chcemy dodać jakiś odnośnik na naszą stronę. Zaczynamy od standardowego pisania <a. Pojawia nam się wtedy IntelliSense:

Wybieramy sobie interesujący nas tag html i klikamy dwa razy na klawiaturze klawisz Tab. W rezultacie Visual Studio wygeneruje nam kawałek kodu. Dla znacznika odpowiedzialnego za odnośniki będzie on wyglądał następująco:

Kursor zostaje od razu ustawiony na pierwsze wymagane pole, w tym wypadku href. Podajemy wartość jaka nas interesuje, następnie naciskamy Tab(tym razem raz) i kursor zostaje przeniesiony do następnej wymaganej pozycji, w której znów możemy wprowadzić tekst jaki nas interesuje:

Na koniec wystarczy jedynie kliknąć enteri kursor zostaje przeniesiony na koniec linii a wstawianie znacznika dobiegło końca:

Oczywiście, taka funkcjonalność dla snippeta jednotagowego, takiego jak <a href…>, czy też <img…>nie jest zbyt efektowna. Jednak gdy spojrzy się na taki snippet wielotagowy jak np radioButtonList:

to oszczędność w pisaniu kodu staje się bardzo wyraźna. Ponownie za pomocą tabulatora można się poruszać po wymaganych wartościach:

Co zrobić jeśli jednak zdefiniowane przez Microsoft snippety nam nie odpowiadają? Lub ich ilość jest za mała (po instalacji dostępnych jest 26 snippetów HTML oraz 36 ASP.NET)? Są na to w zasadzie dwa sposoby.

Pierwszy z nich, to przejście do takiej lokalizacji na swoim dysku: C:\Program Files\Microsoft Visual Studio 10.0\Web\Snippets\HTML\1033\HTML i wyedytowanie interesujących nas snippetów.

Drugą możliwością jest przejście do katalogu, który Visual Studio tworzy w Dokumentach, u mnie dla przykładu jest to: D:\Dokumenty\Visual Studio 10\Code Snippets\Visual Web Developer\My HTML Snippets i stworzenie tam pliku z rozszerzeniem .snippetoraz odpowiednią strukturą, która jest typowo XML-owa.

Snippety HTML, czy też JavaScript nie są być może najważniejszą z punktu widzenia programisty nowością w Visual Studio 2010, jednak w znaczny sposób przyspieszają wprowadzanie kodu na stronach WWW :)

Jedna odpowiedź do“Visual Studio 2010 – snippety html”

  1. dlaczego nie:)

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>