Osoby, które tworzą aplikacje w WPF-ie i/lub Silverlight-cie na pewno spędzają wiele godzin edytując kod XAML. Wsparcie w Visual Studio 2010 względem 2008 poprawiło dla tego typu pracy, ale nadal warto wspomóc się zewnętrznymi dodatkami, które są darmowe :)

1. Pierwszy dodatek, który polecam to XAML Intellisense Presenter. Dzięki niemu IntelliSense w edytorze XAML zyskuje nowe możliwości takie jak filtrowanie, wyszukiwanie za pomocą notacji Pascala czyli pisze tylko DG, a okienko pokaże nam DataGrid. Aby zainstalować ten dodatek należy w VisualStudio 2010 wejść do opcji Tools -> Extension Manager…:

W oknie, które się pojawi należy wybrać Online Gallery i w oknie wyszukiwania w prawym górnym rogu wpisac: XAML. Po chwili na liście pojawi się wiele dodatków i m.in. nas interesujący:

Teraz wystarczy tylko kliknąć Download, następnie Install, a na sam koniec przycisk Restart now aby zrestartować Visual Studio. Teraz edytując plik XAML będziemy wspierani nowym oknem IntelliSense:

2. Drugi dodatek, który polecam to XAML Code Snippet. Jeśli często zdarza się komuś wstawiać te same fragmenty kodu do plików XAML, jak np namespace’y to warto mieć na to snippety i ułatwić sobie pracę. Niestety ten dodatek nie jest dostępny w galerii jak poprzedni dlatego trzeba przeprowadzić ręczną instalację. W pierwszej kolejności należy pobrać odpowiedni plik ze strony. Ważne aby pobrać plik XamlCodeSnippet.vsi! Plik .zip to plik ze źródłami dodatku jeśli ktoś chciałby zajrzeć do bebechów.  Po ściągnięciu pliku należy dwukrotnie na niego kliknąć aby uruchomić instalator. W pierwszym oknie jeśli nie jest zaznaczony checkbox to go zaznaczyć i kliknąć Next:

Pojawi się okienko informujące o niebezpieczeństwo instalacji tego dodatku, ale oczywiście my ufamy dostawcy więc klikamy Yes:

Teraz pozostaje już tylko kliknąć Finish i cieszyć się nowo zainstalowany dodatkiem:

Pozostaje jeszcze tylko włączenie dodatku. Aby to zrobić należy wejść do meny Tool -> Add-in Manager…:

Następnie zaznaczyć checkbox w pierwszej kolumnie, oraz w kolumnie Startup jeśli chcemy aby dodatek startował po uruchomieniu Visual Studio i nie trzeba było robić tego ręcznie:

Jak korzystać z dodatku jest dokładnie zademonstrowane na stronie głównej projektu, do której odsyłam.

3. Trzecim dodatkiem, który polecam jest dodatek, który było widać już na wcześniejszym zrzucie ekranowym czyli XAML Power Toys. Jest to bez wątpienia najbardziej rozbudowany dodatek z opisywanych w tym poście. Umożliwia szereg operacji takich jak tworzenie ViewModel-i na podstawie klasy, grupowanie kontrolek w inne, łatwe tworzenie formularzy edycyjnych metodą WYSIWYG i wiele, wiele innych, o których można przeczytać na stronie projektu. Instalator można pobrać ze SkyDrive’a twórcy. Jest to klasyczny instalator “Next, next, next” więc nikomu nie powinien sprawić problemu. Po instalacji dodatku w menu kontekstowym Visual Studio pojawi się nowa opcja XAML Power Toys, w której znajdziemy szereg wspomagaczy:

I tak oto tym sposobem codzienne życie developera WPF/Silverlight zostało za darmo ułatwione :)

Jedna odpowiedź do“XAML – wspomagacze”

  1. Fajna stronka musze przyznac musze tutaj czesciej wracac

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>